Okul Fobisi Korkusu – Didaskaleinofobi

3

Didaskaleinofobi, okul korkusu veya okula gitme korkusudur. Okula giden çocukların yaklaşık %2 ila %5’inin bu tür bir fobiye sahip olduğu bilinmektedir. Kelimesi Didaskaleinophobia Yunanca türetilmiştir Didasko anlam öğretme için ve phobos anlam nefret veya korku . Okul korkusu için bir başka yaygın terim, Latince ‘bilmek’ için scius’tan türetilen Scholionophobia’dır .

Çocukların genellikle “okuldan kaçtığı” veya okulu astığı bilinmektedir. Ancak, bunu yapan çocuklar, her zaman okul öfkesinden veya can sıkıntısından korkmazlar, davranışlarının ardındaki daha yaygın nedenlerdir. Mark Twain’in ünlü karakteri Tom Sawyer de sık sık okuldan kaçardı ama okul fobisi korkusundan mustarip değildi. Aksine, açık havada maceralar bulmak gibi ‘yapacak daha iyi işleri’ vardı.

Didaskaleinophobes durumunda, sadece okula gitme düşüncesi bile tam bir panik atağı tetikleyebilir. Psikologların çoğu, bu tür fobinin tipik olarak 4-6 yaşındaki okul öncesi çağındaki çocuklarda daha yaygın olduğuna inanmaktadır. Bu genellikle evlerinin güvenliğini ilk kez terk etmelerinden kaynaklanmaktadır. Küçük çocuk korkularını doğru bir şekilde ifade edemediği için genellikle bu fobinin teşhisi zordur.

Didaskaleinofobinin Nedenleri

Daha önce belirtildiği gibi, küçük çocuk kendi başına okuldan korkmayabileceğinden, Didaskaleinofobinin teşhisi genellikle derinlemesine analiz gerektirir; daha çok zorbalık korkusu, okul otobüsüne binme ya da okula giderken karşılaşılan korkunç bir köpek ya da özellikle katı bir öğretmen soruna neden olabilir.

 

Okul fobisi korkusu yaşayan 4-6 yaş arası çocuklar genellikle ayrılık kaygısı yaşarlar. Okula gittikten sonra annelerini (veya sevdiklerini) bir daha görememekten korkarlar. Bu zamanda olumsuz veya travmatik bir olay (ebeveynlerin boşanması, ölüm vb.), daha fazla travmatik haberlere karşı bir savunma mekanizması olarak zihnin fobik yanıtı tekrar tekrar yarattığı okul korkusunu da güçlendirebilir.

Bazı ortaokul çocukları (13 ila 15 yaş arası) Didaskaleinofobiden de muzdarip olabilir. Bu, okul çalışmalarının muazzam bir şekilde artma eğiliminde olduğu ve öğrencilerin genellikle Matematik, Fen vb. alanlardaki zor konularla uğraşmak zorunda kaldığı bir dönemdir. Aynı zamanda, vücutları da ergenlik ve ergenlik ile ilişkili değişikliklerden geçiyor ve doğal olarak zor olabilir. azgın hormonları ile zaman.

Genel olarak güvensiz okul ortamı, (çocukların okula silah ve diğer şiddet içeren nesneler getirdiğine dair son raporlar), zorbalık veya yeni bir okula geçiş (okul reddi olarak adlandırılır) okul fobisi korkusunu tetikleyebilecek diğer bazı faktörlerdir.

 

Okul fobisi korkusu belirtileri

Okul fobisi korkusu, çeşitli fiziksel ve duygusal belirtiler şeklinde kendini gösterir.

  1. Daha küçük çocuklar, okula gitmek zorunda olma düşüncesiyle ağlayabilir, çığlık atabilir veya tam bir anksiyete krizi geçirebilir. Okuldan kaçmak için hasta numarası yaparlar. Bazıları da önceki bütün gece ağlamaya eğilimlidir. Bu, ebeveynler için çok uğraştırıcı ve sinir bozucu olabilir, çünkü çoğu zaman çocuğun bunaltıcı kaygıyı hafifletmesine yardımcı olamamaktadırlar.
  2. Çocuk okuldayken ölüm/ölme (özellikle sevdiklerinin ölümü) hakkında sürekli düşüncelere sahip olabilir. Bu onu aşırı derecede yapışkan hale getirebilir ve evin içinde sürekli anne ve babasını gölgeleyebilir. Çocukta yalnız bırakılma korkusu, karanlık korkusu, canavar/hayalet korkusu vb. gibi başka fobiler de görülebilir.
  3. Baş dönmesi, kalp çarpıntısı, ağız kuruluğu, aşırı terleme, nefes darlığı, mide bulantısı ve tam bir panik atak, Didaskaleinofobinin diğer birkaç belirtisidir.
  4. Gençler fobileri hakkında konuşmayabilirler, ancak okula gitmekten kaçınmak için sahte hastalık veya mazeret vb. Depresyon, fobinin yaygın bir belirtisidir.

Didaskaleinofobinin üstesinden gelmek

Çocuğu okul fobisi olan bir ebeveynseniz, bunun tamamen tedavi edilebilir bir durum olduğundan emin olun. Çocuğu her gün sıkıntı içinde görmek son derece sinir bozucu ve bunaltıcı olabilir, ancak daha küçük çocukların yetişkinlerden daha esnek olduğunu ve bu nedenle terapinin başarılı olma olasılığının çok yüksek olduğunu unutmayın.

İlaçlar, çocuğun yaşadığı kaygıdan çok ihtiyaç duyulan rahatlamayı sağlar; ancak bunlar yalnızca uzmanların rehberliğinde ve yalnızca çok ağır vakalarda alınmalıdır. Ayrıca şunu da unutmamak gerekir ki ilaçlar fobiyi yenemez; bunun yerine sadece semptomları azaltırlar. Ebeveyn olarak bu dönemde çocuğa destek olmanız çok önemlidir. Çocuğun okuldan neden korktuğunu öğrenmek ve gerekirse fobisi hakkında öğretmen veya okul hemşiresi ile konuşmak bile önemlidir.

Olumlu görselleştirme, müzik, derin nefes alma ve diğer rahatlama araçlarının hepsinin (özellikle gençlerde) okul fobisi korkusuyla başa çıkmada çok yardımcı olduğu bilinmektedir.