Son yıllarda muhtemelen BDSM hakkında çok daha fazla şey duymuşsunuzdur, ancak gerçek BDSM anlamı nedir? Etrafta pek çok yeni BDSM buluşma uygulaması ve Grinin 50 Tonufilmindeki esaret seks sahneleri, cinsellik ve ilişki uzmanlarının popülaritesinin artmasıyla Uz.Terapist Derya ALAGEYİK, BDSM hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıklıyor. Bir partnerle BDSM’yi denemeden önce esaret, disiplin, tahakküm, boyun eğme, sadizm ve mazoşizm hakkında olabildiğince çok şey okuması, bilmesi önemlidir. BDSM seksten zevk almak için ne yaptığınızı ve bunu nasıl güvenli bir şekilde yapacağınızı bilmeniz gerekir.

BDSM nedir?

BDSM, cinsiyetin şu ana gruplara ayrılabilen belirli yönlerini tanımlamak için kullanılan bir terimdir: esaret ve disiplin, tahakküm ve boyun eğme, sadizm ve mazoşizm.

“Bazı insanlar BDSM’nin ‘garip’ olduğunu düşünse de, bazı durumlarda seks içermesi gerekmiyor. BDSM içerisinde yer alan  bazı eylemlerin zihinsel çağrışımları, sekse yol açan belirli bir eylemin başlangıcından çok bir tahrik olabiliyor.

 

 

BDSM, ortaklar arasında onay, iletişim ve güven gerektirir

“BDSM’ye düşkün olan aşıkların birçok spesifik uygulaması tarafsız, karşılıklı rıza gösteren ilişkilerde gerçekleştirilir. Bilgilendirilmiş rıza üzerindeki bu vurgu, BDSM eylemi gerçekleştirirken büyük önem taşır çünkü BDSM genellikle çeşitli derecelerde ağrı, fiziksel kısıtlama ve kölelik içerir.”

Sevgilinizi bağlamanın, onu seks köleniz yapmanın, tokat atmanın ya da boynuna bir köpek zinciri takmanın ve dört ayak üzerinde sürünmesini sağlamanın çeşitli BDSM temalı eylemlerden sadece birkaçıdır.

BDSM, rıza ve güvenli sözler

Bireyler arasındaki bilgilendirilmiş onam, SSC (Güvenli, Sağduyulu ve Rızaya Dayalı) veya RACK (Riske Duyarlı Rızaya Dayalı Sapma) olarak bilinir. ” Düzenli BDSM eylemlerine düşkün olan aşıkların güvenli bir kelime tanıtması yaygın bir uygulamadır; bu, konuşulduğunda işler kontrolden çıkmaya başlarsa mevcut eylemin derhal durmasını sağlar.”

Örneğin, ‘ananas’ gibi cinsiyetle ilgisi olmayan bir kelime olabilir, ikiniz de seçtiğiniz güvenlik kelimesinin, durum çözülene kadar her şeyin durması gerektiği anlamına geldiğini kabul ettiğiniz sürece problem olmayacaktır.

bdsm fantezi.jpg6.jpeg
bdsm fantezi.jpg6.jpeg

Trafik ışığı sistemi

Trafik ışığı sistemi, en yaygın ve en kolay kullanılan güvenli kelime sistemidir. Her renk, nasıl hissettiğinizi ve ne istediğinizi iletmek için kullanılır.

Kırmızı: dur demektir. Bunu söylemek, partnerinizin yaptıkları her şeyi hemen durdurmasını istediğiniz anlamına gelecektir. Rahat olmadığınızda, işler çok fazla olduğunda veya artık rıza göstermediğinizde kullanılmalıdır.

Sarı (veya kehribar): yavaşlama anlamına gelir . Belki yaptıklarını beğendin ama sonra biraz fazla oldu. Sarı temelde “biraz sarın” diyor. Aynı zamanda sınırınıza ulaştığınız veya fiziksel rahatsızlığınız olduğu anlamına da gelebilir.

Yeşil: bunun için gidin demektir. Eşinizin yaptığı şeyi seviyorsanız, tamamen rahat hissediyorsanız ve devam etmesini istiyorsanız yeşili kullanın.

‘Hayır’ veya ‘dur’ cevabını vermek

Durmanız istenirse, “Her zaman minnettarlık ve kabulle ‘hayır’ ya da durmanız gerekir ,”

“‘Hayır’ demek çok zor olabilir ve alıcı taraftaki herhangi bir hayal kırıklığı belirtisi gelecekte dürüst iletişimi tehlikeye atabilir. Partneriniz sınırlarını ifade etme cesaretini bulduğunda olumlu pekiştirme ve kabul göstermek, onları her zaman özgürce iletişim kurmaya teşvik edecektir. Bu, onları ihlal edilmiş hissetmekten korumak ve aynı zamanda onları istemeden ihlal etme riskini sınırlamak için önemlidir. “Hayır” deme yetenekleri güzel bir hediyedir, bir sınırlama değil! ”

Razı olmak

“Kendinizi rıza ve müzakereler hakkında kapsamlı bir şekilde eğitmenin ve güç alışverişini içeren herhangi bir yakın faaliyete girmeden önce ortaklarınızın da yeterince bilgiye sahip olduğundan emin olmanın önemi çok yüksektir. Her ortaklık ve bağlam farklıdır ve yöntemler müzakere etmek ve bir oturumda rızaya dayalı olarak gezinmek için kullanılanlar, onların benzersiz ihtiyaçlarına ve dinamiklerine göre uyarlanmalıdır. ”

 

Herkesin ihtiyaçları farklı olsa da, sınırları müzakere etme ve rıza gösterme konusunda bazı genel tavsiyeleri vardır. “Ortaklarınızla nasıl düzgün ve yararlı bir şekilde müzakere edeceğinizi öğrenmek çok önemlidir. Önce anlamaya çalışın, sonra anlaşılmaya çalışın. Sorular sorun ve eşinizden gelen yanıtları gerçekten dinleyin. Onların gerçek motivasyonlarını ve sınırlarını anlamaya çalışın.”

İma edilen rızaya güvenmeyin

“Yalnızca ima ile rızaya güvenirseniz, yanlış yorumlamaya yer vardır. Birinin zihninizi okuyabileceğine, onlarınkini doğru okuyabileceğinizi düşündüğünüzden daha fazla güvenemezsiniz. Karşılıklı öz farkındalığın yanı sıra iyi iletişim becerilerini geliştirmek başarılı ve güçlendirici deneyimlerin anahtarı. ”

 

Arzularınız ve sınırlarınız hakkında dürüstçe konuşmaya istekli olun

“Partneriniz / lerinizle arzular, sınırlar ve rıza hakkında açık ve dürüst bir konuşma yapmaktan korkmayın. Partnerinizin BDSM hakkındaki benzersiz görüşlerini ve rıza felsefesini bilmek önemlidir. Rızanın her ikisine de ait olduğunu unutmayın. Yollar; dahil olan herkesin beklentilerini, sınırlarını ve deneyimlerini açıkça ve dürüstçe ifade etmesi önemlidir. Tüm bunları önceden, özellikle de yeni biriyle konuştuğunuzdan emin olun. ”

Oynamadan önce rızayı yoldan çekilecek bir şey olarak düşünmeyin

“Bir oturumu müzakere etmek ve eşinizin ve kendi arzu ve beklentilerinizi anlamak için zaman ayırmak gerçekten heyecan verici olabilir ve derinlemesine bağlantı kurmanın bir yolu olabilir. Oturumun kendisi kadar tatmin edici birkaç görüşme yapın!”

Hakim olmak ne demektir?

Başlamak için önce sizin ve partnerinizin baskın rolü kimin oynayacağına ve kimin itaatkâr rolü oynayacağına karar vermeniz gerekmektedir. “Her ikiniz için de her iki rolü de değiştirip oynamanız son derece önemlidir, böylece ikiniz de paylaşılan cinsel kaderinizin kontrolünü elinizde tutmayı deneyimleyebilirsiniz. Basitçe, baskın rol beceri ve gücü gösterecek ve itaatkar rolü kontrol edecektir.”

“Her iki rolü de oynamak ikiniz için son derece önemli”

Baskın / itaatkar dinamik, genellikle üst / alt olarak da adlandırılır. “BDSM’de üst, şaplak atma, esaret etme, kenetleme ve kırbaçlamayı ön plana çıkaran baskın ortak ve” alt “itaatkâr ortak” olarak adlandırılıyor. “Bununla birlikte, dipler aynı zamanda, tepeden kendi seçtikleri belirli eylemleri gerçekleştirmesini talep ederek ve hatta rolleri değiştirmekte ısrar ederek daha baskın ortak olabilirler.”

İtaatkar olmak ne demektir?

İtaatkâr sevgilinin pozisyonunun “güven ve öğrenme”dir. Bunun “dizginleri zihninize ve bedeninize vermeyi ve sevgilinizin onları tamamen almasına izin vermeyi” içermektedir. Bir itaatkâr olmak, kontrolden vazgeçmekle ilgili olduğu kadar, sesimizden vazgeçmeyeceğinizi belirtmeye heveslidir.

 

bdsm-fantezi.jpg4_.jpeg
bdsm-fantezi.jpg4_.jpeg

 

BDSM sadece güvene dayalı ortaklıklarda uygulanmalıdır

 

 

“İtaatkar bir sevgili her zaman bir denge seviyesi beklemeli ve onları aşmak için baskı yapmadan kendi arzularının sınırları içinde partnerini yönlendirebilmelidir.”  “Cinsel olarak itaatkâr arzuları olan birçok insan, bunun günlük yaşamları üzerindeki etkisine dair endişelere sahiptir. Harekete geçmek için bilinçli bir seçimimiz var ve yatak odasında sevgilinize boyun eğmekle, bu seçimin geçersiz kılınmış olduğunu görmeyeceksiniz. Kendine güvenen ve sosyal olarak baskın bireylerin cinsel açıdan itaatkâr fantezilerine göre hareket etmeleri aslında inanılmaz derecede yaygındır. ”

Cinsel açıdan itaatkâr bir rol üstlenerek, “sevgilinize sizi uygun gördükleri herhangi bir şekilde kullanmaları için sınırsız yetki vermemiş olduğunuzu” hatırlamanın önemli olduğunu bilin. 7 gün 24 saat baskın / itaatkar (D / S) bir ilişki içinde yaşamayı seçen çiftler varken, itaatkar arzuları olan herkesin bu ilişki yapısını takip etmek zorunda olmadığını da bilmelisiniz.

Eğer herhangi bir noktada rahatsızsan

BDSM seks veya oyun sırasında herhangi bir noktada partnerinizin itaatkârlığınızdan faydalandığını hissediyorsanız, onlara nasıl hissettiğinizi söylemelisiniz. “Cinsel oyununuzun sınırlarını onlar kadar, itaatkar olsun ya da olmasın, onlar kadar koyarsınız ve oyunun herhangi bir bölümünden memnun değilseniz, sorunu gündeme getirmek bir zorunluluktur.”

Yeni başlayanlar için BDSM ve esaret seks oyuncakları

Yeni başlayan çiftlerin ilk birkaç seferiniz için aksesuar ve ekipmanı bırakmalarını ve bunun yerine tamamen birbirlerine odaklanmalarını öneriyor. “Baskın bir sevgili rolüne alışmak, sekse liderlik etmeye alışmış olsanız bile zaman alır. Tüm ışıklar üzerinizde ve bundan sonra ne yapacaksınız.”

Esaret oyuncaklarının popülaritesi son birkaç yılda hızla arttı. Yani seks oyuncaklarını ve aksesuarlarını kullanmaya hazır olduğunuzda, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda eğlenceli ürün var.

Temel duyusal yoksunluk ile başlayın

Göz bağı kullanımının kullanıcının neler olduğunu görmesini engellerken ve kelepçelerin hareket etmesini engellemektedir.

Ebette esaretin en iyi ve en önemli yönlerinden biri olan bu duyusal yoksunluk, BDSM’ye yeni başlayanlar için biraz rahatsız edici olabilir.

 

Yeni başlayanlar BDSM ve esaret kitleri

Basit bir esaret kiti, yeni başlayanlar için denemesi eğlenceli ve kullanımı çok korkutucu olmayan aksesuarlarla birlikte geldiği için başlamak için harika bir yoldur.

Zamanınızı ayırmak ve aşamalardan geçmek sadece kısıtlanmış partneri güvence altına almakla kalmaz, aynı zamanda onları daha da büyük bir heyecana sürüklemenin harika bir yoludur. Temel bilgileri öğrendikten sonra diğer esaretler için bolca zaman vardır.”

 

İyi eğlenceler

Bunun bir oyun olduğunu hatırlamam gerek. “Eğer esarete giriyorsanız, muhtemelen daha önce denemediğiniz bir şeyi keşfederken biraz eğlenmek istiyorsanız ve yatak odasında olup biten tüm güzel şeylerde olduğu gibi, bunu hatırlamak önemlidir. En büyük öncelik tam olarak şu olmalıdır: eğlenmek, keyif almak. ”

Eğlenmek ve zevk almak için en iyisi rahatlamak ve partnerinize daima saygılı olmaktır.

Shibari ip esaret

Shibari’nin geleneksel ip esaret uygulamasının genellikle ilişkilerde samimiyet ve güven oluşturmak için kullanıldığı bilinmekte.

“Başlamanın en iyi yolu, çok sayıda video izlemek, resimlere göz atmak ve Shibari ve diğer esaret uygulamaları hakkında okumaktır. Zaman ayırmak iyidir motivasyonlarınızı araştırmak ve diğer insanlarla pratik yapmadan önce kişisel ilgi alanlarınızı, açılımlarınızı ve beklentilerinizi keşfetmek. Elbette ilgi alanlarınız yolculuğunuz sırasında sık sık değişecek ve yeniden tanımlanacaktır, ancak temiz ve tarafsız bir yazı tahtası ile başlayın, böylece kendinizi ve partneriniz doğru yönde tanıma fırsatınız olacaktır. ”

Shibari nedir?

Shibari, Japonya kökenli bir ip esaret şeklidir. Tekniğin kökleri feodal Edo Dönemi’ne dayanıyor. “Ama yirminci yüzyıla kadar erotik bir sanat formu değildi. ‘Shibari’ , ‘bağlamak’ anlamına gelen bir Japonca fiildir . Uygulamanın daha geleneksel ve erotik ifadesi, ‘sıkı bağlama’ anlamına gelen ‘ Kinbaku’ olarak da anılır.

“Shibari genellikle BDSM ile ilişkilendirilir, ancak son yıllarda seks, sanat, vücut çalışması, meditasyon ve farkındalık uygulamaları ile Doğu ve Batı kültürlerinin kesiştiği noktada buluştuğu için uygulama büyük ölçüde gelişti. ‘Tek bir gerçek yol’ yoktur. Shibari’den zevk almak ve onu hayatlarımıza ve ilişkilerimize entegre etmek. Uygulamayı her zamankinden daha çeşitli, daha dinamik ve daha faydalı kılan çok sayıda farklı stil ve yaklaşım var. ”

Shibari’nin anlamı nedir?

Shibari meraklılarının uygulamadan birçok fayda aldıklarını bunu tecrübe etmiş danışanlarımdan duymuştum. “Özbakımı, öz sevgiyi, kendine güveni, kendi kendini keşfetmeyi ve vücut pozitifliğini teşvik etmenin yanı sıra empati ve duyarlılık gibi nitelikleri besleyen bir araç demişti.” Aynı zamanda harika bir fiziksel egzersiz ve entelektüel uyarım biçimi gibi duruyor. Vücudunuzu yeni yollarla hareket ettirmek ve yeni bir zanaat öğrenmek. Uygulamanın sanatsal yönü kendini öne çıkarmakta. Özellikle hava sirki, dans, fotoğraf, film ve hatta tiyatro ile birleştirilecek yeni bir araç olarak kullanılacak gibi duruyor.

 

shibari
shibari

Shibari’yi denemeden önce bilmeniz gerekenler

Bir Shibari Eğitmeninin Tavsiyeleri…

Önce pratik yapın

Pandemi nedeniyle teknikleri öğrenmek söz konusu olduğunda, tek seçeneğin çevrimiçi olarak öğrenmek ve evde partnerinizle veya ev arkadaşlarınızla pratik yapmak gibi görünüyor. “Tekrar mümkün olduğunda, çevrimiçi öğrenimi nitelikli eğitmenlerle yüz yüze derslerle birleştirmeyi tavsiye ederim. Her ikisinin de artıları ve eksileri vardır, ancak ikisinin kombinasyonu ideal olabilir. Tüm temel düğümler ve teknikler bir ortak olmadan uygulanabilir gibi ( bir sandalyede veya kendinizde )  böylece ortaklaşa bağlamaya geçmeden önce güven ve deneyim kazanabilirsiniz. ”

Güvenlik tavsiyesi

Her türlü esarete başlarken öğrenilmesi gereken en önemli şeyin genel güvenlik ve temel teknikleri kavramak için ciddi çaba sarf etmek olduğunu unutmayın. “Hedefleriniz ne olursa olsun, her zaman ‘düşük ve yavaş’ bir entegrasyon yöntemini öneririm ve daha zorlu alıştırmalara geçmeden önce temel bilgilerin tam olarak anlaşıldığından ve ustalaşıldığından emin olun. Her biri öncesinde, sırasında ve sonrasında partnerinizle / partnerlerinizle iyi iletişim oturum aynı zamanda daha güvenli bir uygulama için çok önemlidir, diye açıklıyor.

“Elbette iplerle oynamak her zaman bir tür risk olacaktır, ancak araştırmanızı yaptığınız sürece sonucu hafifletebilmeli ve eğlenceli ve zenginleştirici bir deneyim yaratabilmelisiniz. Kendi kişisel risk profilinize sahip olun ve bunu ortaklarınızla açık ve dürüst bir şekilde paylaşın. Risk profili, bir bireyin risk alma istekliliği ve kabiliyetinin ve neyin rahat olduğunun bir değerlendirmesidir. Çeşitli risklerin olasılığı ve bunların belirli faaliyetlere katılma isteğinizle nasıl ilişkili olduğu. Risk profilleri, RACK’in (Riske Duyarlı Mutabakat Sapması) hayati bir unsurudur. ”