Cinsellik

Cinsiyet ile başlayan cinsellik adımları, çocuk yaşta henüz konuşmayı bile bilmezken genital bölgemizde oluşan kas hareketliliği ile ilk belirtilerini göstermiş olur. Yani bildiğimizin aksine cinsellik hep bizimledir.

Cinsellik fiziksel gelişim ile ergenlik döneminde çocukluktaki kasılmaların yerini artık, içerisine hazzı da ekleyerek, hormonları çerçevesinde ilgisini çekip kan dolaşımını hızlandıran cinsiyet ile karşılaştığında sadece genital bölgesinde değil tüm bedeninde uyarılar, hareketlenmeler hissine bırakır. Buradan da anlaşılacağı gibi bu durum cinsiyet ayırmaz.

Cinsellik nedir?

Cinsellik; doğduğumuz günden itibaren bize eşlik eden yemek yemek gibi içgüdümüzdür. Hatta şunu bile söylesek yeridir, anne karnında cinsel kimliğimizin oluşumu ile cinsellik cinsiyet ile başlamaktadır. Birçoğumuzun bildiklerinin dışında bilgiler paylaşmak istiyorum sizlerle.

Biyolojik var oluşlarımız da değişen tek durum hormonlarımız ile belirlenen cinsiyetlerimizdir. Bu da kesinlikle hiç birini üstün kılar farklılık yüklememektedir. Toplumlardaki dogmatik inançlar, örf-adetler, kısmen de egolar devreye girerek kadın – erkek olarak ayrımlar yapılmakta ve süreçte kopmalar gözlenmektedir.

Cinsellik kaç aşamadan oluşur?

cinselliğin yaşı
cinselliğin yaşı

Doğal evrimimiz çerçevesinde ergenlik 3 aşamadan oluşmaktadır:

1. İlk Ergenlik 11-13 yaş arası.
2. Orta Ergenlik 14-15 yaşta başlayıp 16-17 yaşlara kadar devam eder.
3. Son Ergenlik 16-17 yaşta başlayıp 20’li yaşlarada sona eren dönemler olarak belirlenmiştir. (C.S.Eğitimi Sf:29)

Çocukluk dönemlerinde sağlıklı bir şekilde destek vermemiz evlatlarımızın gelecek hayattaki mutlulukları, kişilik gelişimleri ve özgüvenleri için oldukça önem taşımaktadır. Hele ki artık erkeklik ve kadınlık hormonlarının aktif hale geldiği ergenlikte verilecek bilgilendirme kişisel gelişim, özgüven, mutlulukla kalmayıp sağlıklı bireyler olabilmesine, hastalık kapmamasına yardımcı olup cinsel değerlerini oluşturabilmesi için oldukça önemlidir.

Cinsellik Eğitimi

sex education
sex education

Küçük yaştan başlayarak kapsamlı bir cinsel eğitim alan gençlerde gelişen özellikleri maddelendirmek gerekirse:

• Kendinde meydana gelen fiziksel ve duygusal gelişimleri aanlama ve kabul etme,
• Bedeni hakkında pozitif dugular taşıma,
• Bireysel farklılıkları kabullenme,
• Şuanki ve gelecek yaşamlarında cinsel davranışlarıyla ilgili bilinçli ve sorumlu kararlar verebilme,
• Kadın ya da erkek olarak kendi cinsiyeti ile ilgili olumlu duygular taşıma,
• Cinsel konular hakkında rahat bir şekilde konuşabilme,
• Cinsel taciz ve istismara karşı kendini koruyabilme.

Cinselliğin ne olduğunu ve kendini tanıyan bireyler yetiştirmek gelecekte toplumsal bilinci yükseltip, gizliden gizliye yozlaşan toplumsa cinselliğimize fayda sağlayacak çok önemli bir adımdır.

Evlilikler daha doğru adımlarla kurulması, toplumun en küçük birliği olan aile bütünlüğünün korunması için ayrıca evlilik öncesi bu şekilde kendilerini ve eşlerini tanıma eğitimleri verilmelidir. Doğru toplumlar eğitime önem verenlerdir.

Sanırım cinsellik konusunda yeterince bilgi paylaştık. Şimdi “Cinsel Terapiye” geçelim.