ERKEN BOŞALMA

ERKEN BOŞALMA NASIL TEŞHİS EDİLİR

Erken boşalma tedavilerinde en önemli konu; teşhistir. Terapistiniz, cinsel yaşamınız ve  sağlık geçmişinizin detaylarını anlacaktır. Cinsel yaşam dinamiklerinizi ve cinsel yaşamınızdaki eksikleri, artıları tespitini yapacaktır. Erken boşalma hem de ereksiyon olma veya sürdürme konusunda sorun yaşıyorsanız, doktorunuz erkeklik hormonu (testosteron) seviyelerini veya diğer testleri kontrol edilmesi için kan testleri isteyebilir.

Bunu değerlendirmek için,  cinsel işlev bozukluğu konusunda uzmanlaşmış terapistiniz, bir ürolog veya psikiyatriste gitmenizi önerebilir.

ERKEN BOŞALMANIN TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Erken boşalma için yaygın tedavi seçenekleri arasında davranış teknikleri, topikal anestezikler, ilaçlar ve danışmanlık yer alır. Sizin için işe yarayacak tedaviyi veya tedavi kombinasyonunu bulmanın zaman alabileceği için biz bunu sizin için ilk görüşmede belirleyip gerekli uzmanlarla görüşmenizi merkezimizde sağlıyoruz.Davranışçı tedavi için cinsel terapistlerimiz  artı ilaç tedavisi en etkili yol olabilir.

1.Davranışsal teknikler

mastürbasyon
mastürbasyon

Bazı durumlarda, erken boşalma tedavisi, cinsel ilişki sırasında boşalmayı geciktirebilmeniz için ilişkiden bir veya iki saat önce mastürbasyon yapmak gibi basit adımlar atmayı içerebilir. Cinsel terapistiniz ayrıca bir süre cinsel ilişkiden kaçınmayı ve diğer cinsel oyun türlerine odaklanmanızı önerebilir, böylece cinsel karşılaşmalarınızdaki baskı kaldırılır.

 

2. Pelvik taban egzersizleri

  kegel egzersizikegel egzersizi
 • Erkek pelvik taban kasları

Zayıf pelvik taban kasları boşalmayı geciktirme yeteneğinizi bozabilir. Pelvik taban egzersizleri (Kegel egzersizleri) bu kasları güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Bu egzersizleri yapmak için:

 • Doğru kasları bulun. Pelvik taban kaslarınızı tanımlamak ve yerini anlamak için, idrarınızı yaparken durdurun veya gaz çıkarmanızıi engelleyen kasları sıkın. Bu manevralar pelvik taban kaslarınızı kullanır. Pelvik taban kaslarınızı belirledikten sonra, egzersizleri her pozisyonda yapabilirsiniz, ancak ilk başta uzanmaların desteği ile daha kolay bulabilirsiniz.
 • Tekniğinizi mükemmelleştirin. Pelvik taban kaslarınızı sıkın, kasılmayı üç saniye tutun ve sonra üç saniye gevşeyin. Arka arkaya birkaç kez deneyin. Kaslarınız güçlendiğinde otururken, ayakta dururken veya yürürken Kegel egzersizleri yapmayı deneyin.
 • Odaklanmanızı koruyun. En iyi sonuçlar için, sadece pelvik taban kaslarınızı sıkmaya odaklanın. Karnınızdaki, uyluklarınızdaki veya kalçanızdaki kasları esnetmemeye dikkat edin. Nefesinizi tutmaktan kaçının. Bunun yerine, egzersizler sırasında özgürce nefes alın.
 • Günde 3 kez tekrarlayın. Günde 10 tekrardan en az üç set hedefleyin.

 

3.Duraklat-sıkma tekniği

durdur başlat
durdur başlat

Cinsel terapistiniz size ve eşinize duraklatma-sıkma tekniği adı verilen bir yöntem kullanma talimatı verebilir. Bu yöntem aşağıdaki gibi çalışır:

 1. Neredeyse boşalmaya hazır olana kadar penisin uyarılması da dahil olmak üzere her zamanki gibi cinsel aktiviteye başlayın.
 2. Eşinizin, penisinizin kafa kısmının sertleştiği ve yükseldiği noktada penisinin ucunu sıkmasını sağlayın ve boşalma dürtüsü geçinceye kadar birkaç saniye sıkmaya devam edin.
 3. Eşinizden sıkma işlemini gerektiği gibi tekrarlamasını isteyin.

Gerektiği kadar tekrar ederek, partnerinize boşalma yapmadan girme noktasına ulaşabilirsiniz. Bazı uygulama seanslarından sonra, boşalmayı nasıl geciktireceğini bilmek, duraklatma-sıkma tekniğini artık gerektirmeyen bir alışkanlık haline gelebilir.

Duraklatma sıkma tekniği ağrıya veya rahatsızlığa neden olursa, başka bir teknik de boşalmadan hemen önce cinsel uyarımı durdurmak, uyarılma seviyesi azalana kadar bekleyin ve sonra tekrar başlayın. Bu yaklaşım stop-start tekniği olarak bilinir.

     4. Prezervatifler

prezervatifler
prezervatifler

Prezervatifler, boşalmayı geciktirmeye yardımcı olabilecek penis hassasiyetini azaltabilir. “Climax kontrolü” prezervatifleri tezgah üzerinde mevcuttur. Bu prezervatifler benzokain veya lidokain gibi uyuşturucu maddeler içerir veya boşalmayı geciktirmek için daha kalın lateksten yapılır. Örnekler arasında Trojan Extended, Durex Performax Intense ve Lifestyles Everlast Intense sayılabilir.

     5. İlaçlar

ilaçlar
ilaçlar

a.Topikal anestezikler

Benzokain, lidokain ve ya prilokain gibi bir uyuşturucu madde içeren anestezik kremler ve spreyler bazen erken boşalmayı tedavi etmek için kullanılır. Bu ürünler, hissi azaltmak ve boşalmayı geciktirmeye yardımcı olmak için cinsel ilişkiden 10 ila 15 dakika önce penise uygulanır.

Erken boşalma için bir lidokain-prilokain krem ​​(EMLA) reçete ile satılmaktadır. Erken boşalma için lidokain spreyleri reçetesizde bulabilirsiniz.

Topikal anestezik etkili kremler iyi tolere edilmelerine rağmen, potansiyel yan etkileri vardır. Örneğin, bazı erkekler geçici hassasiyet kaybı ve cinsel zevkin azaldığını bildirmektedir. Bazen kadın partnerler tarafındanda  bu tarz şikayetler bildirmişlerdir.

b. Oral ilaçlar

Birçok ilaç orgazmı geciktirebilir. Bu ilaçların hiçbiri erken boşalmayı tedavi etmek için Gıda ve İlaç İdaresi tarafından özel olarak onaylanmamış olsa da, antidepresanlar, analjezikler ve fosfodiesteraz-5 inhibitörleri dahil olmak üzere bazıları bu amaç için kullanılır. Bu ilaçlar isteğe bağlı veya günlük kullanım için reçete edilebilir ve tek başına veya diğer tedavilerle birlikte reçete edilebilir.

c. Antidepresanlar. Bazı antidepresanların yan etkisi orgazmı ya da boşalmayı geciktirme olabilmekte. Bu nedenle ejakülasyonu geciktirmek için esitalopram (Lexapro), sertralin (Zoloft), paroksetin (Paxil) veya fluoksetin (Prozac, Sarafem) gibi seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’lar) kullanılır.
Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanımı onaylanmış olanlardan paroksetin en etkili gibi görünmektedir. Bu ilaçların çalışmaya başlaması genellikle beş ila 10 gün sürer. Ancak tam etkiyi görmeniz iki ila üç hafta sürebilir.
SSRI’lar boşalmanızın zamanlamasını iyileştirmezse, doktorunuz trisiklik antidepresan klomipramin (Anafranil) reçete edebilir. Antidepresanların istenmeyen yan etkileri bulantı, terleme, uyuşukluk ve libido azalmasını içerebilir.

d. Analjezikler. Tramadol (Ultram), ağrıyı tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan bir ilaçtır. Ayrıca boşalmayı geciktiren yan etkileri vardır. İstenmeyen yan etkiler bulantı, baş ağrısı, uyku hali ve baş dönmesini içerebilir.
SSRI’lar etkili olmadığında reçete edilebilir. Tramadol bir SSRI ile birlikte kullanılamaz.

e. Fosfodiesteraz-5 inhibitörleri. Sildenafil (Viagra, Revatio), tadalafil (Cialis, Adcirca) veya vardenafil (Levitra, Staxyn) gibi erektil disfonksiyonu tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçlar da erken boşalmaya yardımcı olabilir. İstenmeyen yan etkiler arasında baş ağrısı, yüz kızarması ve hazımsızlık sayılabilir. Bu ilaçlar bir SSRI ile birlikte kullanıldığında daha etkili olabilir.

Bu ilaçlar mutlaka uzman hekimler tarafından uygun görülmesi tarafından reçetelendirilerek ve uygun dozda kullanılmalıdır. Bilgi amaçlıdır.

Gelecekteki potansiyel tedavi

Araştırmalar, erken boşalmanın tedavisinde yardımcı olabilecek birkaç ilacın olduğunu, ancak daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Bu ilaçlar şunları içerir:

 • Dapoxetine. Bu, diğer ülkelerde erken boşalma için genellikle ilk tedavi olarak kullanılan bir SSRI’dır. Şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde klinik çalışmalarda.
 • Modafinil (Provigil). Bu uyku bozukluğu narkolepsisi için bir tedavidir.
 • Silodosin (Rapaflo). Bu ilaç normalde prostat bezi büyümesi için bir tedavidir (iyi huylu prostat hiperplazisi).

   6. Rehberlik

Bu yaklaşım ilişkileriniz ve deneyimleriniz hakkında bir cinsel terapist ile konuşmayı içerir. Seanslar performans kaygısını azaltmanıza ve stresle başa çıkmanın daha iyi yollarını bulmanıza yardımcı olabilir. Cinsel Danışmanlık, ilaç tedavisi ile birlikte kullanıldığında yardımcı olacaktır.

Erken boşalma ile cinsel bir partnerle paylaşılan yakınlığı kaybettiğinizi hissedebilirsiniz. Öfkeli, utanmış ve sinirli hissedebilir ve eşinizden uzaklaşabilirsiniz.

Eşiniz de cinsel yakınlıktaki değişiklikten rahatsız olabilir. Erken boşalma partnerlerin kendilerini daha az bağlı veya incinmiş hissetmelerine neden olabilir. Sorun hakkında konuşmak önemli bir adımdır ve ilişki danışmanlığı veya seks terapisi yardımcı olabilir.

    7.Alternatif tıp

Yoga, meditasyon ve akupunktur dahil olmak üzere çeşitli alternatif tıp tedavileri incelenmiştir. Bununla birlikte, bu tedavilerin etkinliğini değerlendirmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Randevunuza gelmeden hazırlanın

Cinsel problemlerden bahsederken utanmak normaldir, ancak terapistinizin diğer birçok erkekle benzer konuşmalar yaptığını unutmayın ve güvenebileceğinizi hatırlayın. Erken boşalma çok yaygın ve tedavi edilebilir bir durumdur.

Erken boşalma hakkında konuşmaya hazır olmak, cinsel yaşamınızı tekrar izlemek için ihtiyacınız olan tedaviyi almanıza yardımcı olacaktır. Aşağıdaki bilgiler randevunuzdan en iyi şekilde yararlanmaya hazırlanmanıza yardımcı olmalıdır.

Önceden yazmak için bilgiler

 • Randevu öncesi kısıtlamalar. Randevunuzu alırken, ziyaretinize kadar olan zamanda izlemeniz gereken herhangi bir kısıtlama olup olmadığını sorun.
 • Semptomlar. Siz veya eşiniz istemeden ne sıklıkla boşalıyorsunuz? Cinsel ilişkiye başladıktan ne kadar süre sonra tipik olarak boşalıyorsunuz?
 • Cinsel tarih. Cinsel olarak aktif olduğunuzdan beri ilişkilerinizi ve cinsel karşılaşmalarınızı yeniden düşünün. Daha önce erken boşalma ile ilgili sorunlarınız oldu mu? Kiminle ve hangi koşullar altında?
 • Tıbbi geçmiş. Ruhsal sağlık durumları da dahil olmak üzere teşhis konulan diğer tıbbi durumları not edin. Ayrıca, reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçlar da dahil olmak üzere, şu anda aldığınız veya son zamanlarda aldığınız tüm ilaçların adlarını ve güçlü yönlerini not edin.
 • Terapistinize sormanız gereken sorular. Terapistinizle zamanınızdan en iyi şekilde yararlanmak için sorularınızı önceden yazın.

Terapistinize sormanız gereken temel sorular

Aşağıdaki liste, doktorunuza erken boşalma hakkında soru sormanızı önerir. Randevunuz sırasında daha fazla soru sormaktan çekinmeyin.

 • Erken boşalmamın nedeni ne olabilir?
 • Hangi testleri önerirsiniz?
 • Hangi tedavi yaklaşımını öneriyorsunuz?
 • Tedaviye başladıktan ne kadar süre sonra iyileşme bekleyebilirim?
 • Makul ne kadar iyileşme bekleyebilirim?
 • Bu sorunun tekrarlanması riski altında mıyım?
 • Yanımda eve götürebileceğim broşürler veya başka basılı materyaller var mı? Hangi web sitelerini ziyaret etmenizi önerirsiniz?

Terapistinizden ne beklemelisiniz?

Terapistiniz çok kişisel sorular sorabilir ve eşinizle konuşmak isteyebilir. Terapistinizin probleminizin nedenini ve en iyi tedaviyi belirlemesine yardımcı olmak için aşağıdaki gibi soruları cevaplamaya hazır olun:

 • Ne sıklıkla erken boşalmanız var?
 • Erken boşalmayı ilk ne zaman yaptınız?
 • Sadece belirli bir ortak veya ortaklarla erken boşalmanız var mı?
 • Mastürbasyon yaparken erken boşalma yaşar mısınız?
 • Her seks yaptığınızda erken boşalma var mı?
 • Ne sıklıkla seks yaparsınız?
 • Erken boşalma ile ne kadar rahatsız oluyorsunuz?
 • Eşiniz erken boşalmadan ne kadar rahatsız oluyor?
 • Mevcut ilişkinizden ne kadar memnunsunuz?
 • Ayrıca ereksiyon (erektil disfonksiyon) alma ve sürdürme konusunda sorun mu yaşıyorsunuz?
 • Reçeteli ilaçlar alıyor musunuz? Öyleyse, son zamanlarda hangi ilaçları kullanmaya başladınız veya durdurdunuz?
 • Eğlence amaçlı uyuşturucu kullanıyor musunuz?

Bu arada neler yapabilirsiniz?

Terapistinizle konuşmaya karar vermek önemli bir adımdır. Bu arada, sizin ve partnerinizin birbiriyle nasıl bağlantı kurabileceğinizi keşfetmeyi düşünün. Erken boşalma bir ilişkide gerginlik ve kaygıya neden olabilse de, tedavi edilebilir bir durumdur.

erken boşalma