Fobiler (Korkular)’den Basıl Kurtuluruz?

Fobisi olan birçok insanın tedaviye ihtiyacı yoktur ve korkularının nesnesinden kaçınmak sorunu kontrol etmek için yeterlidir.

Ancak, uçma korkusu gibi belirli fobilerden kaçınmak her zaman mümkün olmayabilir. Bu durumda, tedavi seçenekleri hakkında bilgi edinmek için profesyonel yardım ve tavsiye almaya karar verebilirsiniz.

Çoğu fobi tedavi edilebilir, ancak tüm fobiler için tek bir tedavinin işe yaraması garanti edilmez. Bazı durumlarda, farklı tedavilerin bir kombinasyonu önerilebilir. Başlıca tedavi türleri şunlardır:

  • Kendi kendine yardım teknikleri
  • Konuşma tedavileri

Konuşma Tedavisi

Danışmanlık gibi konuşma tedavileri genellikle fobilerin tedavisinde çok etkilidir. Bilhassa  bilişsel davranışçı terapinin (CBT) ve  farkındalığın fobileri tedavi etmede çok etkili olduğu bulunmuştur.

Bilişsel davranışçı terapi (CBT)

BDT, düşünce ve davranış şeklinizi değiştirerek sorunlarınızı yönetmenize yardımcı olabilecek bir danışmanlık türüdür. Fobinizle başa çıkmanın pratik yollarını geliştirmek için kullanılabilir.

Basit fobileri tedavi etmek için sıklıkla kullanılan BDT tedavi sürecinin bir kısmı, korkunuza kademeli olarak maruz kalmayı içerir, bu nedenle daha az endişeli hissedersiniz. Bu duyarsızlaştırma veya maruz kalma tedavisi olarak bilinir.

Örneğin, yılan korkunuz varsa (ofidiofobi), terapistiniz sizden yılanlar hakkında okumanızı isteyerek başlayabilir. Daha sonra size bir yılanın resmini gösterebilirler. Daha sonra, bazı gerçek yılanlara bakmak için yerel hayvanat bahçenizin sürüngen evini ziyaret etmenizi ayarlayabilirler. Son adım, bir yılan tutmanız olacaktır.

Maruz kalma terapisi, korkunuza maruz kalma düzeyini kademeli olarak artırarak çalışır, bu da fobiniz üzerinde kontrol sahibi olmanızı sağlar. Tedavi ilerledikçe, fobiniz hakkında daha az endişe duymaya başlamalısınız.

Dna Danışmanlık Merkezi  yetişkinlerde tedavi spesifik fobiler bilgisayarlı CBT kullanılmasını önermez.