Genel bakış

Uyku bozuklukları, uyku şeklinizde değişikliklere neden olan durumlardır.

Bir uyku bozukluğu genel sağlığınızı, güvenliğinizi ve yaşam kalitenizi etkileyebilir. Uyku yoksunluğu, güvenli bir şekilde araç kullanma yeteneğinizi etkileyebilir ve diğer sağlık sorunları riskinizi artırabilir.

Uyku bozukluklarının bazı belirti ve semptomları arasında gündüz aşırı uyku hali, düzensiz nefes alma veya uyku sırasında artan hareket sayılabilir. Diğer belirti ve semptomlar arasında düzensiz uyku ve uyanma döngüsü ve uykuya dalma güçlüğü yer alır.

Birçok farklı uyku bozukluğu türü vardır. Genellikle neden olduklarını veya sizi nasıl etkilediklerini açıklayan kategorilere ayrılırlar. Uyku bozuklukları ayrıca davranışlara, doğal uyku-uyanıklık döngünüzdeki problemlere, solunum problemlerine, uyumakta zorluk çekmenize veya gün içinde ne kadar uykulu hissettiğinize göre de gruplandırılabilir.

Bazı yaygın uyku bozuklukları türleri şunlardır:

  • Uykuya dalmakta veya gece boyunca uykuda kalmakta zorlandığınız uykusuzluk.
  • Uykudayken anormal solunum kalıpları yaşadığınız uyku apnesi. Uyku apnesinin birkaç türü vardır.
  • Huzursuz bacak sendromu (RLS), bir tür uyku hareket bozukluğu. Willis-Ekbom hastalığı olarak da adlandırılan huzursuz bacak sendromu, uykuya dalmaya çalışırken rahatsız edici bir his ve bacakları hareket ettirme dürtüsüne neden olur.
  • Narkolepsi, gün içinde aşırı uyku hali ve gün içinde aniden uykuya dalma ile karakterize bir durumdur.

Uyku bozukluklarını teşhis etmenin birçok yolu vardır. Doktorlar genellikle çoğu uyku bozukluğunu doğru bir şekilde teşhis edildikten sonra etkili bir şekilde tedavi edebilir.

Belirtiler

Uyku bozukluklarının belirtileri gündüzleri çok uykulu olmak ve geceleri uykuya dalmakta güçlük çekmektir. Bazı insanlar, örneğin araba kullanırken olduğu gibi uygun olmayan zamanlarda uykuya dalabilir. Diğer semptomlar arasında alışılmadık bir düzende nefes almak veya uykuya dalmaya çalışırken rahatsız edici bir hareket etme dürtüsü hissetmek sayılabilir. Uyku sırasında olağandışı veya rahatsız edici hareketler veya deneyimler de mümkündür. Düzensiz bir uyku ve uyanma döngüsüne sahip olmak, uyku bozukluklarının bir başka belirtisidir.