GENÇLER İÇİN…
Cinsiyet, ilişkiler, vücudunuz ve daha fazlası hakkında bilgi mi arıyorsunuz? Doğru yere geldiniz.

SEKS
Cinsiyet konusunda düşünülmesi gereken çok şey var: hazır olup olmadığınızı anlamak, orgazm
hakkında bilgi edinmek, kendinizi hamilelik ve cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korumak, birisinin
sizinle seks yapmak isteyip istemediğini bilmek ve çok daha fazlası. İşte bilmeniz gereken her şey.

 

1. Cinsel İlişki İçin Onay Olmalıdır.
Onay, cinsel bir şey yapma konusunda her iki kişinin de içinde olduğu anlamına gelir. Nasıl izin
isteyeceğinizi ve bunu yaparsanız veya almazsanız ne yapacağınızı öğrenin.

Onay neden önemlidir?
İzin, birinin sizinle cinsel bir şey yapmayı kabul etmesidir. Öpüşmek, dokunmak, oral seks, vajinal seks veya anal seks. Bunlardan herhangi birini yapmadan önce, katılan her iki kişinin de bunu istediği tamamen açık olmalıdır.

Bu, birisiyle cinsel bir şey yapmak istiyorsanız, önce sormanız gerektiği anlamına gelir. Birine dokunmadan, öpmeden veya cinsel bir şey yapmadan önce sormazsanız ve evet demezlerse, o kişinin rızası yoktur ve onlara ne yaptığınız tecavüz veya cinsel saldırı . Bu yüzden rıza önemlidir.

Rıza istemek zor ya da garip değildir. Aslında, seksi şeyleri daha az garip ve daha az kafa karıştırıcı hale getirir, çünkü açık bir rıza olduğunda, birlikte olduğunuz kişinin sizinle aynı şeyi yapmaya hazır olduğundan emin olabilirsiniz.

Onay:
Özgürce verilir. Birini evet demeye zorlamak, kandırmak veya tehdit etmek uygun değildir. Sarhoşsa veya bayıldığınızda rıza veremezsiniz.

Terslenir. Evet demek ve sonra fikrinizi değiştirmek her zaman iyidir! Daha önce yapmış olsanız ve ikiniz de yatakta çıplak olsanız bile.

Bilgili. Bir şeye ancak tüm gerçeklere sahipseniz izin verebilirsiniz. Örneğin, birisi prezervatif
kullanacağını söylüyor ve sonra kullanmıyorsa, tam rıza yoktur.

Hevesli. Seks söz konusu olduğunda, insanların yapmasını beklediğiniz şeyleri değil, yapmak
istediğiniz şeyleri yapmalısınız. Birisi hevesli görünmüyorsa (mutlu, heyecanlı veya enerjik anlamına gelir), durun ve check-in yapın.

Özel. Bir şeye evet demek (yapmak için yatak odasına gitmek gibi) başka şeylere (seks yapmaya)
evet demek anlamına gelmez.
Kim rıza gösterebilir. Beraber olduğunuz kişi …
Sarhoşsa
Uyuyor veya baygınsa
Yasal rıza yaşının altında veya sizden çok daha genç
● Sizi anlama yeteneklerini etkileyecek şekilde engelli ise
… o zaman rıza gösteremezler ve onlarla cinsel bir şey yapman uygun değildir.

Onay neye benziyor?
Rıza açık, mutlu ve heyecanlı bir “evet!” dir. Başka bir şey rıza DEĞİLDİR.
Peki, bunu nasıl elde edersin? Sor. Onay istemek çocuk oyuncağıdır: ne yapmak istediğinizi belirtin ve bunu da yapmak isteyip istemediklerini sorun.

Örnek: Seni gerçekten öpmek istiyorum. Yapmamı ister misin?
● “evet”Derlerse bu rızası olduğunu ve mutlu olacağını gösterir. Öpebilirsin.
● Eğer “evet” diyor, ancak bundan emin ya da endişeli görünüyorsa, rıza göstermiyor
demektir. “Emin misiniz? Bunu yapmak zorunda değiliz. ”
● “hayır”Derse ya da “Ben bilmiyorum” ya da sessiz kalırsa, razı değildir. Durdurmak ve
ne konum duygu / düşünce de olduğunu sormak gerekir.
● Unutmayın: 1 cinsel ilişkiler için rıza tüm cinsel ilişkiler için rıza anlamına gelmez.
● Sizin ya da birlikte olduğunuz kişi için herhangi bir zamanda “dur” diyebilirsiniz. Eşinizin
söylediklerine ve bu konuda ne kadar mutlu göründüklerine dikkat edin.
Diyelim ki biriyle birleştiniz ve her şey yolunda gitti. Birkaç hafta sonra siz ve o kişinin tekrar bağlantı kurabileceğinizi düşünüyorsunuz. Tekrar tekrar onay istemeniz gerekiyor. Sadece bir kez rıza almak yeterli değildir. Rıza her seferinde gerçekleşmelidir. Ayrıca geçmişte yapmış olsanız bile, istediğiniz zaman herhangi bir şeye “hayır” deme hakkına sahipsiniz. Biriyle ciddi şekilde flört ediyor olsanız ve bir sürü şey yapmış olsanız bile, onay istemek
ve birbirinizi kontrol etmek önemlidir.

Onay ister ve birileri hayır diyorsa, bunu çok kişisel almamaya çalışın. Bu, sizinle ilgili bir sorun
olduğu anlamına gelmez ve kişinin de sizi sevmediği anlamına gelmez. Farklı insanların farklı sınırları vardır. Ama bir kişinin sorduğunuz şeyle iyi olmadığını öğrendikten sonra, sormayı bırakın. Size hayır dedikleri için onları kötü hissettirmeye çalışmayın ya da yanlış ya da eksik olduklarına ikna etmeye çalışmayın. Bu saygısız ve hiç de eğlenceli değil.

Cinsel Beraberliğe Onay vermek
Birisi cinsel bir şey yapmak için rızanız isterse ve bunu yapmak istiyorsanız, rıza göstermek kolaydır.
Yapmanız gereken tek şey “evet!” Demek.
Ama ya cinsel bir şeye razı olmak istemezseniz? Birlikte olduğunuz kişi sizin onayınızı istiyorsa, hayır demek daha kolaydır. Ancak ne yazık ki, birçok insan vücudunuza dokunmadan, öpmeye, soymaya veya başka cinsel şeyler yapmaya başlamadan önce rıza istemez. Ve birisine bir şey yapmak
istemediğinizi söylemek bazen zor olabilir. Özellikle seviyorsanız, onları hayal kırıklığına uğratmaktan endişe etmek normaldir. Ama özür dilemek ya da kendinizi açıklamak zorunda değilsiniz. Sadece “hayır” veya “dur” demek yeterlidir.

İşte “hayır” demenin başka yolları.

● Bunu sevmedim.
● Ben öyle değilim.
● Ben buna hazır değilim.
● Bugün öyle hissetmiyorum.
● Senden gerçekten hoşlanıyorum, ama şu anda bunu yapmak istemiyorum.
● Bunu sadece prezervatif kullanırsak yapacağım.
● Bunun yerine ____ yapmaya ne dersin?

Birlikte olduğunuz kişi bir şeyi denemeniz için baskı yaparsa, sınırlarınıza nasıl saygı göstereceğinizi bilmedikleri anlamına gelir ve bu hoş değil. Birine “hayır” veya “dur” derseniz ve o şeyi yapmaya devam ederseniz, bu cinsel saldırıdır .

Birisinin izniniz olmadan size cinsel yolla dokunması ASLA uygun değildir ve eğer yaparsanız sizin hatanız değildir. Cinsel saldırı, istismar veya tecavüze uğradıysanız, yardım alabilirsiniz .

2. Bakirelik

Bekaret nedir? Bakire, hiç seks yapmamış biri. Fakat insanlar “cinsiyeti” ve “bekaretini kaybetmeyi” birçok farklı şekilde tanımlar.

Bakire olmak ne demektir?

Bakire, hiç seks yapmamış biri, ama göründüğü kadar basit değil. Çünkü cinsiyet farklı insanlar için farklı şeyler ifade eder, bu yüzden bekaret de farklı şeyler ifade edebilir.
Birçok insan vajina penis ilk kez seks yaparak bekaretini nasıl kaybettiğini düşünüyor. Ancak bu, birçok insanı ve diğer seks türlerini resimden çıkarıyor.
Bazı insanlar vajinaya giren bir penis ile seks yapmıyorlar, ancak başka tür seks yaşadılar, oral seks veya anal seks gibi ve kendilerini bakire olarak görebilir veya görmeyebilirler. Ve hiçbir zaman vajinaya penis girerek seks yapamayan lezbiyen, gey, biseksüel veya panseksüel insanlar var. Ancak muhtemelen vajinada penis seks yapmadığı için kendilerini hayat boyu bakireler olarak görmezler.

Birçok kişi tecavüz ve cinsel tacizin seks olmadığını düşünüyor. Her iki eşin de rızası varsa sadece seks. Birisi ilk kez vajinal seks, oral seks veya anal seks yaptığında zorlanır veya baskı yaparsa, bunu “bekaretini kaybetme” olarak görmeyebilir.

Bekaret tanımı karmaşıktır ve neye inandığınıza karar vermek size kalmış. Bazı insanlar “bekaret” in ne anlama geldiğini veya önemli olduğunu düşünmezler. Bakire olup olmadığınızı vurgulamak, cinsel deneyimleriniz hakkında hissettiğinizden çok daha az önemlidir.

Kendinize sorun: Yaşadığınız veya sahip olmamaya karar verdiğiniz cinsel deneyimlerden memnun musunuz?

Kızlık zarı nedir?

Kızlık zarı, vajinanızın açılışında bulunan ince, etli bir dokudur .
Bu konu ile ilgili çok fazla kafa karışıklığı var. Birçok insan, kızlık zarı vajinanın içini tamamen gerilene kadar kapladığını düşünür, ancak genellikle durum böyle değildir. Çoğu zaman, doğal olarak dönem kanının çıkması ve tamponları rahatça kullanmanız için yeterince büyük bir deliğe sahiptir.

Bazı insanlar çok az kızarıklık dokusuyla doğarlar, hiç kızlık zarı yokmuş gibi görünürler. Nadir
durumlarda, insanların tüm vajinal açıklığı kaplayan durumlar vardır veya kızlık zarlarındaki delik çok küçüktür – ekstra dokuyu çıkarmak için küçük bir operasyon için bir doktora görünmeleri gerekebilir.

Tıpkı vücudumuzun diğer kısımlarında olduğu gibi, kızlık zarı da herkes için biraz farklıdır.
Kızlık zarı, vajinal seks yaptığınız ilk seferde gerilebilir, bu da ağrıya veya kanamaya neden olabilir . Ama bu herkesin başına gelmez.

Ve bir kızlık zarının açılmasının başka yolları da vardır: bisiklete binmek, spor yapmak veya vajinaya bir şey koymak (tampon, parmak veya seks oyuncağı gibi). Kızlık
zarı açıldıktan sonra, tekrar kapanmaz.

Kızlık zarınızın olması, bakire olduğunuz anlamına mı geliyor?
Bazı insanlar kızlık zarı açıkken bakire olmadığına inanırlar. Ancak kızlık zarı ve bakire olmak aynı şey değildir.
Bazı insanlar doğal olarak açık olarak doğarlar. Ve seks dışında birçok aktivite kızlık zarı bozulabilir.
Yani birisinin kızlık zarının görünüşü veya hissi ile seks yapıp yapmadığını söyleyemezsiniz.

İnsanların bekaretlerini kaybettikleri ortalama yaş nedir?
İnsanların ilk kez seks yapabildikleri ortalama yaş 18’dir. Bazen okulunuzdaki herkes bunu yapıyor yada kimse yapmıyor gibi görünebilir ancak bu genellikle doğru değildir. Lise öğrencilerinin sadece bir kısmı seks yapar. Ve seks yapan gençlerin çoğu bunu çok sık yapmaz.

İlk kez seks yapmayı seçmek çok kişisel bir karardır. İnsanlar pek çok farklı şey düşünür; dini, manevi ve ahlaki inançlar, aile ve kişisel değerler, arzu etmek, Aşk, ve / veya ilişkiler. Sebebiniz ne olursa olsun, seks yapmaya hazır olduğunuzdan emin olmak için beklemek önemlidir. Seks yapan birçok genç beklemelerini istediklerini söylüyor. Zaten seks yapmaya başladıysanız ve durdurmak istiyorsanız, bu tamamen sizin tercihiniz. Daha önce seks yapmış olmanız, tekrar yapmanız gerektiği anlamına gelmez. İnsanlar istedikleri zaman, herhangi bir nedenle, yoksun olabilirler (seks yapamazlar). Ve bazı insanlar asla seks yapmayı seçmez bu da tercihtir.
Diğer insanların ne yaptığı konusunda fazla endişelenmemeye çalışın. Bekaretinizi kaybettiğinizde, sizin ve eşinizin seks yapmaya hazır olmasını sağlamak içindir. Sadece uyum sağlamak için seks yapıyorsanız, muhtemelen çok iyi bir deneyim olmayacaktır. Tamamen hazır hissedene kadar seks yapmayı beklemek daha iyidir.

Cinsiyetin olası sonuçlarından bazılarına ( hamilelik veya cinsel yolla bulaşan hastalıklar gibi ) hazırlanmayı ihmal etmeyin.

İlk kez seks yaptığınızda ne olur?
Herkesin ilk seferi farklıdır. Ancak seks için hazır olmanın en önemli kısımlarından biri, hamileliği ve cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemeye yardımcı olmak için doğum kontrolü ve prezervatif kullanımı ile ilgili yeterli bilgiye sahip olunmalıdır.

Bekaretinizi kaybetmek acıyor mu?

İlk kez vajinal seks yaptığınızda , ağrıyabilir, iyi hissedebilir veya her ikisi de olabilir. Vajinaya ilk kez bir penis veya parmak girdiğinde ağrı ve kanama olabilir, ancak bu herkesin başına gelmez. Bazı insanlar doğal olarak diğerlerinden daha fazla hymenal dokuya sahiptir. Bu ağrı ve kanama, kızlık zarı gerildiğinde ortaya çıkabilir.
Vajinal seks yaptıktan sonra vajina ve penis ilk ilişkide ağrı, kanama iyileşmezse, daha az ağrılı hale getirmek için kızlık zarı dokusunu parmaklarınızla yavaşça esnetebilirsiniz. Nadir durumlarda, insanların kızlık zarlarını açmak için küçük bir prosedür için bir doktora görünmeleri gerekebilir. Kızlık zarı için endişeleniyorsanız veya cinsel ilişki sırasında ağrınız varsa, doktorunuzla konuşun veya
cinsel terapistle konuşun. .
Vajinanız yeterince ıslanmazsa vajinal seks sırasında ağrı veya tahriş olabilir. Çok fazla vajinal
ıslanma olmaması tamamen normaldir ve bu sizin veya eşinizle ilgili bir sorun olduğu anlamına
gelmez. Kayganlaştırıcı veya yağ kullanmak , seksin daha rahat olmasına yardımcı olabilir. Vajinaya girilmeden önce tamamen açık olana kadar beklemek de yardımcı olabilir.

Erkekler için, vajinal seks genellikle ağrılı değildir. Bazen seks sırasında sürtünme penisinizde tahrişe neden olur, ancak yağ veya kayganlaştırıcı kullanmak bunu düzeltebilir. Seks sırasında penisinizde veya cinsel organlarınızda ağrı varsa, bir şeyin yanlış olduğuna dair bir işaret olabilir. Kontrol etmek için bir doktora gidin .
Anal seks yaşamadıysanız ilk kez yada her yaşadığınızda zarar verebilir.Hassas olan anüs ve
vajinaların yaptığı gibi kendini ıslatmaz. Kayganlaştırıcı anüs ve rektumunuzdaki hassas olan
cildinizi korur. Bu yüzden yağ veya kayganlaştırıcı kullanmak, ağrı ve yırtılmayı önlemeye yardımcı olarak sürtünmeyi azaltır.
Yavaş gitmek ve rahatladığınızdan emin olmak da önemlidir. Bazı insanlar, tüm bunları yapsalar bile anal seksin hissettiği şekli sevmezler bu tamamen normaldir.
Hiç kimse rahatsız edici veya acı verici bir seks yapmamalıdır. Bir şey acıyorsa, dur. Ve gitmeyen
herhangi bir cinsiyette ağrı yaşıyorsanız, doktorunuzu ziyaret edin .

Bekaretini kaybettiğinde hamile kalabilir misin?
EVET!

Ne zaman spemr veya zevk suyu vajinaya girerse , hamilelik olabilir. İk kez yada yüzüncü kez olsun. Partneriniz boşaldıysa, vulva üzerinde ıslak sperm varsa veya parmaklarında varsa sizin vulva veya vajinaya temas halinde ise (sizin dış genital) hamile kalma olasılığınız bulunmaktadır. Unutmayın:

Hamilelik için sadece bir küçük sperm gerekir. Hamileliğin nasıl gerçekleştiği hakkında daha fazla bilgi edinin .

Bu yüzden birçok insan seks yaptığında doğum kontrolü ve prezervatif kullanır . Vajina penis ile birleşerek cinsellik yaşıyorsa doğum kontrolünü kullanmak hamileliği önlemenin en iyi yoludur. Prezervatif eklemek size ekstra hamilelik koruması sağlar ve ek olarak cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmanıza yardımcı olur .

Penisin vajinaya sığmaması ( Penisim eşimin vajinasına fazla geliyor) mümkün mü?

Her gün en az  kez bu soru ile karşılaşmaktayız.

Penisim eşimin vajinasına sığmıyor. Ne yapmalıyım?
Bu mümkün, ama çok yaygın değil. Vajinalar oldukça esnektir. Çoğu vajina 7,5  ila 18 cm
uzunluğundadır. Ve vajinalar seks ve doğum sırasında çok daha uzun ve daha geniş olabilir. Ancak nadiren, bazı penisler bazı vajinalara rahatça sığmaz.
Bir penis vajinanızda çok derine iner ve serviksinize veya diğer bölgelere çarparsa, rahatsız edici
veya acı verici olabilir. Genellikle farklı pozisyonları deneyerek, yavaşlayarak veya partnerinizden
penisini derinlemesine koymamasını isteyerek önleyebilirsiniz.