Nasıl Yardımcı Oluyoruz?

 

Evlilik danışmanlığı

İşte bilmeniz gereken en önemli şey.

Evlilik sonuçlarının en büyük göstergesi, Duygusal Çağrıları nasıl tedavi ettiğinizdir .

Duygusal Çağrılar, birbirleriyle bağlantı kurmak için yapılan binlerce küçük girişimdir. Dikkat, onaylama, şefkat veya başka herhangi bir duygusal ihtiyaç çekme girişimleri olabilirler. On yıllardır yapılan araştırmalar, mutlu evliliklerdeki partnerlerin , birbirlerinin Duygusal Çağrılarının çoğunluğuyla (% 86) , mutsuz evliliklerdeki (boşanma yolunda) partnerlerin ise bir azınlıkla (% 33 ) ilişki kurduğunu göstermektedir .

Ne şaşırtıcı bir gerçek.

Bu nedenle, evlilik danışmanlığının temel amacı, her iki eşin de birbirlerinin duygusal dünyalarını anlamalarına ve diğeri için empati geliştirmelerine yardımcı olmaktır. İşte böyle merkezimizdeki  Uygulamayı danışmanlık lider çiftler için, tasarlanmıştır.

İşte bu yüzden tüm çiftler evlilik danışmanlığını denemelidir: Çünkü tüm çiftler Duygusal Çağrılar’a daha iyi yanıt verebilir . Bazı çiftlerin diğerlerinden daha fazla yardıma ihtiyacı olabilir (ve aşağıda özellikle sıkıntılı çiftler için farklı yaklaşımları ele alıyoruz), ancak tüm çiftlerin birbirlerinin duygusal dünyalarına girerken yardıma ihtiyacı vardır. Partnerinize empatik bir şekilde yanıt vermek bir yana, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı ifade etmek çok zordur. Sağlıklı çiftler bile birbirlerinin duygusal ihtiyaçlarının% 14’ünü özlüyor.

Ne zaman ve nasıl danışmanlık alacağınızla ilgili bilmeniz gereken her şeyi okuyun.

Evliliğiniz ne kadar mutlu?

Bunu cevaplamadan önce, kendinize her evliliğin zamanla değiştiğini hatırlatın. Tüm ilişkilerde inişler ve çıkışlar, mutlu mevsimler ve zor mevsimler ve anlaşmalar ve anlaşmazlıklar vardır. Boşlukta hiçbir ilişki yoktur ve bireysel ihtiyaçlar sürekli akış halindedir.

İlişki sağlığının ilk adımı, ilişkideki kendi duygusal ihtiyaçlarınızı netleştirmektir. Bunu yapmak için, DNA’da  uzmanlar aşağıdaki düşünme sorusuyla başlamayı öneriyor:

Şu anda 1-10 ölçeğinde ilişkinizden ne kadar memnunsunuz?

Kendinize bir numara atadıktan sonra, bir sonraki adım, kendinize neden bu sayıyı seçtiğinizi açıklamaktır, “Bu sayıyı seçtim çünkü…” den başlayarak.

Bu küçük süreç, ilişki hakkında ne hissettiğinizi netleştirmenize yardımcı olacaktır.

Bunu yaptıktan sonra, bir sonraki adım bir danışmanlık deneyimine doğru ilerlemektir. Bu makalenin geri kalanı üç gruba ayrılmıştır:

  • “Onarım” grubu (1-4’ü seçenler)

  • “Bir Şeyler İyileştirebilir” grubu (5-7’yi seçenler)

  • “İyi Hissetme” grubu (8-10’u seçenler)

Çift terapisi, her üç grup için de değerli ve önemlidir, ancak farklı nedenlerle.

Ayrıca DNA Danışmanlık ve Rehberlik Merkezimizdeki uygulamada ilişki değerlendirmemize ücretsiz olarak girebilirsiniz .

1. İlişkinin Onarılmasına İhtiyacınız Olduğunda Evlilik Danışmanlığı

Bu bölümü okuyorsanız, şu anda ilişkinizden memnun değilsiniz (1, 2, 3 veya 4 koyarak kanıtlandığı gibi). DNA’ya göre bu, Amerika’daki çiftlerin yaklaşık% 35’ini anlatıyor.

Daha da önemlisi, neden memnun değilsin?

Muhtemelen bu tatminsizlik, Derya ALAGEYİK “bağlanma yaralanması” olarak adlandırdığı durumdan kaynaklanıyor . Fiziksel bedeninizdeki bir yaralanmaya benzer şekilde, bağlanma yaralanması, ilişkinizde partnerinizin çok önemli bir ihtiyaç anında terk edilmesi, reddedilmesi veya ihanetinden kaynaklanan bir yaradır. Belki büyük ve bariz bir şeydi, örneğin bir düşük sırasında partneriniz tarafından terk edilmek gibi, veya belki de küçük ve incelikli bir şeydi, örneğin partnerinizin cüzdanında başka birinin telefon numarasını bulmak veya onunla önemli bir aile fotoğrafına dahil olmamak geniş Aile.

Deneyimli bir psikoterapist olan Derya Alageyik’e göre , “Ne kadar büyük veya küçük olursa olsun, bir bağlanma hasarı meydana geldiğinde, duygusal bağ zarar görür ve ilişki güvensiz, güvensiz veya güvenilmez hissetmeye başlar – çünkü temel güven kırıldı. “

İlerlerken, ilişki çeşitli şekillerde zarar görür. Genel olarak, çiftler artan olumsuzlukla etkileşime girerler, problem çözmede daha az üretken olurlar ve birbirleriyle ilişki örüntülerinde öngörülebilir hale gelirler. Colizza ekliyor: “Bu, özellikle ortakların kendilerini sıkışmış hissettiği ve belirli olayları geçemediği çatışmalar için geçerlidir. Örneğin, bulaşık makinesinin nasıl doldurulacağı konusundaki anlaşmazlıklar, finansal borç için kimin suçlanacağı konusunda kavgalara dönüşebilir. “

Ve bir çözüm veya uzlaşma bulmak yerine, her iki taraf da eleştiri, savunma ve geri çekilme gibi yıkıcı davranışlara başvurur.

Bu sizi tanımlıyorsa, derhal danışmanlık almalısınız. 

2. İşlerin İyileştirebileceğini Düşündüğünüzde Evlilik Danışmanlığı

Bu bölümü okuyorsanız, ilişkinizin başarısızlığın eşiğinde olduğunu düşünmüyorsunuz, ancak evliliğinizden de pek memnun değilsiniz (8, 9 koymadığınız gerçeğinden de anlaşılacağı gibi) veya 10). Merkezimiz uzmanlarına göre bu, Türkiye’deki çiftlerin yaklaşık% 40’ını anlatıyor.

Bu sizi tanımlıyorsa, bilmeniz gereken ilk şey şudur: Ortalama olarak çoğu çift , bir sorunu fark ettikten sonra 6 yıl boyunca danışmanlık istemez. Ve o zamana kadar, sizi “Onar” grubuna sokan çoğu zaman çok fazla kızgınlık oluşur.

Çiftler neden bu noktadan sonra 6 yıl boyunca evlilik danışmanlığı istemiyor? Buna adanmış bütün bir makale yazdık (bu fikri partnerinize nasıl tanıtacağınızı da içerir), ancak kısaca, bunun nedeni herhangi bir konunun danışmanlığı hak edecek kadar büyük olmadığını düşünmeleridir ya da bunun korkusu vardır. ‘ belirli bir konuyu daha gerçekçi hale getirecek.

Bir şeyi sadece kırıldığında tamir etmeye yönelik bir insan eğilimi. Ama bu yanlış bir evlilik çerçevesi. İlişkiler, tek bir büyük çaba değil, tutarlı, küçük çabalar gerektirir.

Partnerinizle konuşmaktan korkabilirsiniz. Sonuçta, dırdır etmek ya da durumun yüzünüzde havaya uçmasını istemezsiniz.

Fakat bir şeyin sizi rahatsız etmesine izin vermek yerine – ister önemsiz ister ciddi bir mesele olsun – açık konuşup tartışmak çok daha iyidir ve bu senaryo için danışmanlık aramak en iyisidir.

3. İlişkiniz Hakkında İyi Hissettiğinizde Evlilik Danışmanlığı

Bu bölümü okuyorsanız, ilişkinizden memnunsunuzdur (8, 9 veya 10 koymanızın da gösterdiği gibi).Merkezimiz uzmanlarına göre bu, Türkiye’deki çiftlerin yaklaşık% 25’ini anlatıyor. Bu grup için evlilik danışmanlığının yapabilecekleri:

  • Birbirinizin duygusal dünyalarını anlamanıza yardımcı olun

  • Sizi yaşamın farklı dönemlerine hazırlar (ebeveynlik, duygusal sıkıntı)

  • Sorunlar üzerinde çalışmak için çerçeveler sağlayın

Bunların değerini göstermek için birlikte bir görselleştirmeden geçelim. Hayatınızın sudaki bir teknede olduğunu hayal edin. Denizdesiniz, dalgalar tarafından ileri geri sallanıyorsunuz ve gün batımına doğru yelken açıyorsunuz.

Hayatınızda, sizi evlilik, ebeveynlik ve emeklilik gibi yeni bir yörüngeye gönderen yalnızca birkaç büyük, hayat değiştiren dalga olacaktır .

Gerçek şu ki, hayatın çoğu her gün meydana gelen binlerce küçük dalgadan oluşur, örneğin bu akşam ne yediğiniz, yarın neye para harcayacağınız ve önümüzdeki hafta sonu için ne planladığınız gibi.

Ayrıca bildiğiniz gibi hayatın size maviden, bazıları fırtına olan ve tamamen kontrolünüz dışında olan pek çok dalga gönderme eğilimi vardır.

Bu şekilde hayat, hem öngörülebilir hem de öngörülemez bir dizi dalga gibidir ve siz, bir teknede, seçtiğiniz yolda kalmaya çalışıyorsunuz.

Şimdi, bunu evliliğinize uyguladığımız yer burası.

Sizin ve eşinizin yapması gereken seçimlerden biri, yaşam dalgalarına nasıl bineceğinizdir.

Sadece iki seçenek var. Ya istemeden dalgalara binebilir ve en iyisini umabilirsiniz ya da gelen dalgalardan bağımsız olarak teknenize rehberlik edecek yapılar geliştirmek için bilinçli olarak birlikte çalışabilirsiniz.

Evlilik danışmanlığının sizin için yapabileceği şey budur.

Cinsellik Danışmanlık

Cinsel ilişkiler hayatımızdaki en önemli ilişkilerden bazılarıdır. Cinsellik, başka biriyle cinsel olarak yaptığınız şeyden daha fazlasıdır. Sağlığınızın önemli bir yönüdür. Cinselliğinizin unsurları, kendinizi hissettiğiniz kişiyi, bedeninizi, bir erkek veya kadın olarak nasıl hissettiğinizi, giyinme, hareket etme ve konuşma şeklinizi, davranış şeklinizi ve diğer insanlar hakkında nasıl hissettiğinizi içerir.

Herkesin kendine özgü cinsel olma veya hissetme tarzı vardır. Kendinizi cinsel bir ilişkiye hazır hissedene kadar beklemeyi seçmek sağlıklıdır. Ayrıca hayatınızın farklı dönemlerinde cinsel olarak uzak durmayı da seçebilirsiniz.

Cinsel aktivite, insan deneyiminin normal bir parçasıdır. Düşünceler, duygular, sözler ve eylemlerin tümü cinselliğin bir parçasıdır. Uygun cinsel aktiviteyi tanımlayan çok çeşitli davranış kalıpları vardır. Bireyler kadar çok cinsellik var.

Cinsel Kararlar Vermek

İnsan cinselliği evrensel bir deneyimdir. Cinselliğimizi başkalarıyla ilişkilerimiz, kendi kişisel fantezilerimiz ve medyadaki birçok cinsellik sembolü aracılığıyla deneyimliyoruz. İçimizdeki ve etrafımızdaki bu cinsel deneyimleri anlamayı öğrendikçe, kabul edilebilir cinsel görgü kuralları hakkında inançlar oluşturur ve vücudumuzun cinsel duygulara nasıl tepki verdiğini öğreniriz.

Cinselliğinizden zevk almak büyük ölçüde iletişim ve eğitime bağlıdır. Partnerinizle, arkadaşlarınızla ve ailenizle cinsellik hakkında konuşmanız çok önemlidir. Cinsellik tartışmalarının cinsel aktivite, doğum kontrol haplarının doğru kullanımı, daha güvenli seks uygulamaları, seks yapıp yapmamaya karar verme ve değerler, inançlar, öz bakım ve bağlılık hakkında eğitim içermesini sağlayın.

Ne zaman cinsel olarak aktif olacağınıza karar verirken kendinize şu soruları sormalısınız: Cinsel olarak aktif olmak istiyor muyum ve öyleyse, ne ölçüde? Bağımsızlık benim için ne kadar önemli? Bekaretim benim için ne kadar önemli? Cinsel partnerim olmadan kendimi yalnız, güvensiz veya soğuk hissediyor muyum? Neden seks yapmamalıyım? Bu cinsel kararı kimin için veriyorum? Üreme yaşam planım var mı ve buna göre doğum kontrolünü kullanıyor muyum / düşünüyor muyum? Doğum kontrol hapları ile kendimi AIDS ve diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruyor muyum? Kiminle ve hangi bağlamda seks yapacağım? Kalıcı bir birliktelik veya evlilik için cinsel ilişkiyi rezerve ediyor muyum? Cinsel yönelimim veya çekici bulduğum insan türleri hakkında sorularım var mı?

Cinsel Endişeler

Cinselliğimiz, varoluşumuzun en temel yönlerinden biridir. Bu gezegendeki diğer canlılarla paylaştığımız yaşamın bir bileşenidir. Özünde, türlere devam etmek için biyolojik dürtülerimiz var … istesek bile asla tamamen kaçamayacağımız veya bastıramayacağımız bir dürtü. Ama bir kişiden diğerine büyük ölçüde değişen bir dürtü… hayatın bir aşamasından diğerine… ve bir andan diğerine. İnsan olmanın harika farkı, öz farkındalık… kendimizi izleme ve kendi düşüncelerimizi, duygularımızı, davranışlarımızı ve güdülerimizi analiz etme kapasitesidir. Ancak deneyimlerimiz ve düşüncelerimiz için cinselliğimizden zevk alma kapasitemize müdahale edebilecek bu farklılık, bu güçlü cinsel dürtüyü de olumsuz etkileyebilir.

Cinsel Sorunların Nedenleri

Cinsel işlevle ilgili bazı sorunlar biyolojik veya kimyasal olmakla birlikte, psikolojik kaygılar ve stres cinsel sorunların çoğuna neden olur. İnsanların yaşamlarına ve ilişkilerine zarar veren cinsel sorunların yarısı kadarı yetersiz bilgiden kaynaklanmaktadır. Çok eğitimli insanlar bile cinsel mitlere veya yanlış bilgilere inanabilir. Ebeveynler, öğretmenler, kiliseler veya medyadan katı veya korkulu cinsel eğitim çok ciddi sorunlara neden olabilir. Buna ek olarak, tecavüz, ensest ve cinsel tacizin yaygın olarak ortaya çıkması, genellikle benlik saygısı ve cinsel işlev üzerinde derin olumsuz etkilere sahiptir. Bunlara yüksek fiziksel istismar, duygusal istismar vakalarını ekleyin. toplumumuzda çocuklara ve ergenlere yönelik ihmal ve cinsel istismar ve çalışmaların neden tüm uzun vadeli yakın ilişkilerin yarısının en az bir cinsel işlev bozukluğu yaşadığını gösterdiğini anlamaya başlıyorsunuz. Önemli ilişki sorunları cinsel hazzı azaltabilir veya ortadan kaldırabilir. Son olarak, tıbbi ve çevresel sorunlar eskiden sağlıklı olan cinselliği bozabilir. Neyse ki, psikoloji, tıp ve cinsel bilimdeki gelişmeler, bu yıkıcı etkilerin neden olduğu hasarın çoğunu veya tamamını iyileştirmek için makul bir potansiyele yol açmıştır.

Yaygın Cinsel Sorunlar

Erkeklerde, özellikle de genç erkeklerde en yaygın cinsel sorun, erken boşalma veya orgazm zamanlamasını tutarlı bir şekilde kontrol edememektir. Bazı erkekler boşalma kontrolünü diğerlerinden daha hızlı öğrenir. Boşalma kontrolü biyolojik olarak normal değildir. Evrimsel bir perspektiften, hızla boşalan erkeklerin genetik materyalden geçme olasılığı daha yüksektir. Örneğin, Afrika ceylanı koşarken havada çiftleşebilir ve boşalabilir. Bununla birlikte, cinsel ilişkilerde karşılıklı zevk önemli olduğu için, erkeklerin orgazmlarının zamanlamasını kontrol etmeyi öğrenmeleri hayati önem taşımaktadır.

Başka bir erkek cinsel sorunu, erektil disfonksiyon (ED) veya bir ereksiyon elde edememe, iktidarsızlık veya sürdürememedir. Tüm erkekler ereksiyon elde etmede veya sürdürmede ara sıra zorluklar yaşasa da, bazıları cinsel ilişkilerinde sorunlara neden olacak kadar sık ​​sık ED yaşayabilir. ED’nin öncelikle tıbbi mı yoksa psikolojik mi olduğunu belirlemek önemlidir. Bir erkek yalnızken bir ereksiyon elde edebilir ve sürdürebilirse veya gece veya uyanık ereksiyonlar varsa, tıbbi bir sorunu olma olasılığı daha düşüktür. Sorun alkol veya yasadışı uyuşturucu kullanımı veya reçeteli ilaç kullanımıyla ilişkili görünmediği sürece ED de ilişkilendirilebilir. ED’nin birincil psikolojik nedeni performans kaygısı veya ereksiyon ve cinsel performans konusunda endişelenmektir. Birçok olay, ED’ye neden olacak kadar endişe veya kaygıyı tetikleyebilir.

Hem erkekler hem de kadınlar anorgazmi veya orgazm olamama yaşayabilir. Anorgazmi, erkeklere oranla kadınlarda daha yaygındır. Bir dişinin heteroseksüel ilişki sırasında orgazm olamaması tamamen normaldir. Kadınların yalnızca% 30-40’ı klitoral uyarılmadan heteroseksüel ilişki sırasında orgazm olabilmektedir. İlişki sırasında sürekli orgazm olan çoğu kadın, cinsel ilişki sırasında klitorise doğrudan uyarılmanın gerekli olduğunu da bildirmektedir. Neredeyse tüm yaygın heteroseksüel pozisyonlarda, bir erkeğin penisi, bir kadının erotik açıdan en hassas bölgesi olan klitoris veya vajinanın derinliklerinde Grafenberg noktası (G noktası) ile temas etmez. Bazı insanlar, ya tek başlarına ya da bir partnerle hiç orgazm olmadıklarını ya da çok nadiren orgazm olduklarını bildirdiler. Yeterince uyarıldığınızı hissediyor ancak orgazm olmuyorsanız,

Hem erkekler hem de kadınlar da engellenmiş cinsel istek (ISD) yaşayabilir. ISD’li insanlar, seks hakkında hiçbir zaman veya neredeyse hiç olumlu bir şekilde düşünmediklerini bildiriyorlar. Korku, geçmiş cinsel travma, şiddetli psikolojik depresyon ve ilişki sorunları ISD’nin sık görülen nedenleridir. ISD genellikle temel nedenine özgü psikoterapi ve ardından seks terapisi gerektirir. Çok daha seyrek olarak, hormonal dengesizlik gibi tıbbi bir sorun ISD’ye neden olabilir.

Cinsel ilişki sırasında fiziksel ağrı veya disparoni, neredeyse her zaman tıbbi bir nedene sahiptir. Bir jinekolog veya ürolog, disparoni nedenini araştırmanıza yardımcı olabilir. Bu kuralın beklenmedik bir istisnası vajinismus adı verilen bir kadın hastalığı veya vajinal penetrasyon başladığında vajinayı çevreleyen kasların spastik ve ağrılı gerilmesidir. Seks terapistleri vajinismusu tedavi edebilir.

Cinsel işlevle ilgili bir sorun yaşarsanız, tıbbi nedenleri dışlamak için hassas bir doktora danışın. Sorun ilişki zorluklarıyla ilgiliyse, bir seks terapisti veya ilişki danışmanından yardım, ilişkideki cinsel zevki büyük ölçüde artırabilir. Sorun tıbbi değilse, ancak uzun sürüyorsa veya işlev hiçbir zaman yeterli olmadıysa, sertifikalı bir seks terapistine danışın.

Hayatta mücadele ettiğimiz ya da büyüttüğümüz sorunların çoğu cinsel yaşantımızda çeşitli sorunlara sebep olmaktadır. Bu nedenle cinselliğimizdeki sorunları fark ederek kendimiz, parterimiz, ilişkimiz ve evliliğimiz ile ilgili önemli bilgilere erişebiliriz.

Yaşam arzusu ve duygusal zevkle kendini seven ve değer odaklı bir hayata daha yakın olmanıza yardım edebiliriz.

Cinsel kimliğinizle iletişim kurmanıza ve bedeniniz ile zihniniz arasında sağlıklı ve kalıcı bir bağ kurmanıza yardımcı olabiliriz.

Hayatınızdaki olumlu değişimi sağlamanıza yardımcı olacak içsel kaynaklarınızı belirlemenize, kendinizle ve partnerinize ilişkinizde gözle görülür fiziksel etkileşimi sağlamanıza yardımcı olabiliriz.

Sizinle birlikte hissedebileceğiniz ve hayatınızda kalmasını istemediğiniz uygunsuz düşünce, duygu ve davranış kalıpları hakkında daha derin bir iç görü kazanabileceğiniz güvenli bir alan yaratıyoruz. Kendi dogmalarınıza ve kendi değerlerinize dayanarak, kendinize meydan okumayı ve hayatınızda paylaşımda olduğunuz tüm insanlarla olan iletişiminizi geliştirebileceğiniz merkezimize sizi de bekleriz.

Sizinle birlikte hissedebileceğiniz ve hayatınızda kalmasını istemediğiniz uygunsuz düşünce, duygu ve davranış kalıpları hakkında daha derin bir iç görü kazanabileceğiniz güvenli bir alan yaratıyoruz. Kendi dogmalarınıza ve kendi değerlerinize dayanarak, kendinize meydan okumayı ve hayatınızda paylaşımda olduğunuz tüm insanlarla olan iletişiminizi geliştirebileceğiniz merkezimize sizi de bekleriz.