EFT vuruşu nedir?

Duygusal özgürlük tekniği (EFT), fiziksel acı ve duygusal sıkıntı için alternatif bir tedavi yöntemidir. Ayrıca dokunma veya psikolojik akupresür olarak da adlandırılır.

Bu tekniği kullanan insanlar, vücuda dokunmanın enerji sisteminizde bir denge oluşturabileceğine ve ağrıyı tedavi edebileceğine inanıyor. Geliştiricisi Gary Craig’e göre , enerjideki bir bozulma, tüm olumsuz duyguların ve acıların nedenidir .

Halen araştırılmakta olmasına rağmen, EFT vuruşu, kaygılı ve travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) olan kişileri tedavi etmek için kullanılmıştır .

EFT vuruşu nasıl çalışır?

Akupunktura benzer şekilde , EFT vücudunuzun enerjisine dengeyi yeniden sağlamak için meridyen noktalarına veya enerji sıcak noktalarına odaklanır . Bu enerji dengesini yeniden kurmanın, olumsuz bir deneyim veya duygunun neden olabileceği semptomları hafifletebileceğine inanılıyor.

Çin tıbbına göre, meridyen noktaları, vücut enerjisinin aktığı alanlar olarak düşünülür. Bu yollar, sağlığınızı korumak için enerji akışını dengelemeye yardımcı olur. Herhangi bir dengesizlik hastalığı veya rahatsızlığı etkileyebilir.

Akupunktur, bu enerji noktalarına basınç uygulamak için iğneler kullanır . EFT, basınç uygulamak için parmak ucuyla dokunmayı kullanır.

Dokunmanın vücudunuzun enerjisine erişmenize ve beynin stresi kontrol eden kısmına sinyaller göndermenize yardımcı olur. EFT vuruşu yoluyla meridyen noktalarını uyarmanın, sorununuzdan kaynaklanan stresi veya olumsuz duyguyu azaltarak ve sonuçta bozulan enerjinize dengeyi geri getirebilir.

5 adımda EFT vuruşu

EFT vuruşu beş adıma ayrılabilir. Birden fazla sorununuz veya korkunuz varsa, bu sırayı ele almak ve olumsuz duygunuzun yoğunluğunu azaltmak veya ortadan kaldırmak için tekrarlayabilirsiniz.

1. Sorunu tanımlayın

Bu tekniğin etkili olabilmesi için öncelikle sahip olduğunuz sorunu veya korkuyu tanımlamanız gerekir. Dokunduğunuz sırada bu sizin odak noktanız olacaktır. Bir seferde yalnızca bir soruna odaklanmanın sonucunuzu iyileştirdiği iddia edilir.

2. İlk yoğunluğu test edin

Sorunlu alanınızı belirledikten sonra, bir kıyaslama yoğunluğu düzeyi belirlemeniz gerekir. Yoğunluk seviyesi, 10 en kötü veya en zor olmak üzere 0 ile 10 arasında bir ölçekte derecelendirilir. Ölçek, odak sorununuzdan dolayı hissettiğiniz duygusal veya fiziksel acıyı ve rahatsızlığı değerlendirir.

Bir kıyaslama oluşturmak, eksiksiz bir EFT dizisi gerçekleştirdikten sonra ilerlemenizi izlemenize yardımcı olur. İlk yoğunluğunuz dokunmadan önce 10 olsaydı ve 5’te sona erdiyse, yüzde 50’lik bir iyileştirme seviyesi elde etmiş olursunuz.

3. Kurulum

Dokunmadan önce, neyi ele almaya çalıştığınızı açıklayan bir ifade oluşturmanız gerekir. İki ana hedefe odaklanmalıdır:

 • sorunları kabul etmek
 • soruna rağmen kendini kabul etmek

Genel kurulum ifadesi şudur: “Bu [korku ya da sorunum] olmasına rağmen, kendimi derinden ve tamamen kabul ediyorum.”

Bu ifadeyi sizin sorununuza uyacak şekilde değiştirebilirsiniz, ancak başka birinin sorununa hitap etmemelidir. Örneğin, “Annem hasta olsa da ben kendimi derinden ve tamamen kabul ediyorum” diyemezsiniz. Sebep olduğu sıkıntıyı hafifletmek için sorunun size nasıl hissettirdiğine odaklanmalısınız. Bu durumu “Annem hasta olsa da, kendimi derinden ve tamamen kabul ediyorum” diyerek ele almak daha iyidir.

4. EFT vuruş sırası

EFT vuruş sırası, dokuz meridyen noktasının uçlarına metodik vuruştur.

Vücudun her iki yanını yansıtan ve bir iç organa karşılık gelen 12 ana meridyen vardır. Ancak, EFT temel olarak şu dokuza odaklanır:

 • karate vuruşu (KC): ince bağırsak meridyeni
 • başın üstü (TH): yönetim gemisi
 • kaş (EB): mesane meridyeni
 • gözün yan tarafı (SE): safra kesesi meridyeni
 • göz altı (UE): mide meridyeni
 • burun altı (UN): yönetim gemisi
 • çene (Ch): merkezi damar
 • köprücük kemiğinin başlangıcı (CB): böbrek meridyeni
 • kol altı (UA): dalak meridyeni

Kurulum cümlenizi aynı anda üç kez okurken karate kesme noktasına dokunarak başlayın. Ardından, aşağıdaki her bir noktaya yedi kez dokunun, bu artan sırada gövdeyi aşağı doğru hareket ettirin:

 • kaş
 • gözün yan tarafı
 • göz altı
 • burnun altında
 • Çene
 • köprücük kemiğinin başlangıcı
 • kolun altında

Koltuk altı noktasına dokunduktan sonra, diziyi baş noktasının üstünde bitirin.

Yükselen noktalara dokunurken, sorun alanınıza odaklanmayı sürdürmek için bir hatırlatma cümlesi söyleyin. Kurulum cümleniz “Annem hasta olsa da, kendimi derinden ve tamamen kabul ediyorum” ise, hatırlatma cümleniz “Annemin hasta olduğunu hissettiğim üzüntü” olabilir. Her dokunma noktasında bu cümleyi tekrar edin. Bu diziyi iki veya üç kez tekrarlayın.

5. Son yoğunluğu test edin

Sıralamanızın sonunda yoğunluk seviyenizi 0 ile 10 arasında bir ölçekte derecelendirin. Sonuçlarınızı başlangıçtaki yoğunluk seviyenizle karşılaştırın. 0’a ulaşmadıysanız, ulaşana kadar bu işlemi tekrarlayın.