Cinsellik Eğitimi
Farklı seks türleri vardır. Ancak ne tür bir seks olursa olsun iyi bir iletişim ve onay almanız gerekir. Seks hamileliğe ve / veya cinsel yolla bulaşan hastalıklara yol açabilir, ancak kendinizi korumanın yolları vardır.

sexualfantasia
sexualfantasia

Seks nedir?
İnsanlar “cinsiyeti” farklı şekillerde tanımlar. Bazı insanlar penisin vajinaya girmesi durumunda sek olarak sayıldığına inanır, ancak bu herkes için doğru değildir. Farklı seks türleri şunları içerir:
Vajinal seks (vajina içi penis cinsel ilişki)
Oral seks (ağızla genital bölgeye temas)
Anal seks (anüs içi penis cinsel ilişki)
Parmak veya el işleri (el-genital temas)
Genital sürtünme
Mastürbasyon (kendinize dokunmak)
Seks sizin için ne anlama geliyorsa, başka biriyle cinsel beraberlik yaşamak çok fazla sorumluluk taşır. Seks yapmadan önce, rahat hissettiğiniz şeyleri düşünün, diğer kişinin ne yapmakta rahat hissettiğini sorun ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar veya hamilelik gibi riskleri önlemek için mutlaka hazırlıklı olun .
Ne yaparken rahat hissetmediğinizi düşünmek ve daha sonra partnerinizle konuşmak önemlidir. Ve yapmak istediğinizi düşündüğünüz bir şey yapmanın tam ortasındaysanız, fikrinizi değiştirmek istiyorsanız, bu da sorun değil. İstediğiniz zaman durabilirsiniz.
Vajinal seks, oral seks veya anal seks yapacaksanız eşinizle cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmanıza nasıl yardımcı olacağınız konusunda partnerinizle konuşun Vajinal seks yapıyorsanız, hamile kalmak
istemiyorsanız doğum kontrolünü kullanmak da önemlidir .

Oral seks nedir?

İnme. Dışarıda yemek. Darbe işi. Bunların hepsi oral seks için isimler arasındadır. Peki Oral seks tam olarak nedir ?

Başka bir kişinin cinsel organlarını uyarmak için ağzınızı kullanma.
Bazı insanlar oral seksten hoşlanırken bazıları sevmez. Bazı insanlar oral seks yapmayı sever, ancak bunu sevmekten hoşlanmazlar. Bazıları onu almaktan hoşlanıyor ama vermiyor Tüm bunlar tamamen iyi ve normaldir – neyin rahat olduğuna karar vermek ve partnerinize bildirmek sizin en doğal hakkınızdır. Bu hakkı mutlaka kullanın.

Oral seksten hamile kalamazsınız, ancak kendinizi korumazsanız cinsel yolla bulaşan hastalıklar alabilirsiniz. Oral cinsel ilişkiden korunmasız vajinal veya anal cinsiyetten daha az cinsel yolla bulaşma olasılığı daha düşük olsa da, tedbirli olmak güvenilir ve her zaman daha iyidir. Cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemek için penisi örtmek için bir prezervatif veya cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemek için vulva veya anusu örtmek için bir diş barajı veya kesilmiş bir prezervatif kullanın.

Anal seks nedir?

Anal seks, anüs (popo) içine penisin girmesiyle yaşanan  cinsel ilişki anlamına gelir. Bazı insanlar anal seksten hoşlanır ve bazı insanlar bundan hiç hoşlanmaz. Her iki şekilde de gayet  normal. Eğer beğenmezseniz veya denemek istemiyorsanız, birisinin sizi baskı altına alması uygun değildir. Seks her ikiniz için iyi hissetmeli ve rahat olmalıdır.
Eğer rahat değilseniz ve kayganlaştırıcı kullanmıyorsanız anal seks zarar verebilir . Anüs vajina gibi kendi ıslanma yapmaz, bu nedenle kayganlaştırıcı kullanmak penisin (veya seks oyuncağının) anüse daha kolay girmesine yardımcı olur ve prezervatifin kırılmasını önler.
Vazelin, losyon veya bebek yağı gibi içinde yağ olan hiçbir şey kullanmayın. Yağ bazlı kayganlaştırıcılar prezervatifi zayıflatabilir ve yırtılma olasılığını artırabilir. Garantili, güvenilir marketlerden su veya silikon bazlı kayganlaştırıcılar alabilirsiniz. Almak için linke bakabilirsiniz.
Vücudunu dinle. Anal seks yaşarken canın acıyorsa, yapmayı bırakın. Acı veren veya
rahatsız edici seks devam etmemeli ve partneriniz buna saygı duymalıdır.
Anal seksten hamile kalamazsınız.

Ancak, HIV de dahil olmak üzere cinsel yolla bulaşan hastalıkların korunmasız anal seksten (prezervatifsiz) alınma şansı daha yüksektir. Bu nedenle, cinsel yolla bulaşma ihtimalini azaltmak için her zaman prezervatif  ve kayganlaştırıcı kullanmak önemlidir.

Vajinal seks nedir?

Vajinal seks, bir penisin bir vajinaya girerek yaşanan sekstir. Bazı insanlar vajinal seksten gerçekten hoşlanır, bazıları ise sevmez. Bazı insanlar sadece vulva / klitoris orgazm yaşar ve vajinal seks sevmez. Tıpkı diğer seks türleri gibi, herkesin sevdiği ve sevmediği farklı şeyler vardır ve bu sorun olmamalıdır. Eşinize sizin neden hoşlandığınızı ve kendinizi daha iyi hissetiğinizi mutlaka söyleyin. Korunmasız vajinal cinsellikten hamile kalabilir ve cinsel yolla bulaşan hastalıkları geçirebilirsiniz.
Ancak hamileliği önlemeye yardımcı olan birçok farklı doğum kontrol yöntemi vardır. Tıpkı oral seks ve anal seks gibi prezervatifler cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemeye yardımcı olabilir.

Orgazm nedir?

Orgazm, seks veya mastürbasyon sırasında ortaya çıkabilecek gerginliğin salınmasıdır. Genellikle yoğun ve gerçekten iyi hissettiren bir eylemdir. Bir orgazm olması bazen gelme, boşalma veya rahatlama  gibi kelimelerle ifade edilir.
Orgazm öncesi ve sırasında vücudunuzda aşağıdaki gibi değişiklikler görebilirsiniz:
● yüzün ve göğsün ısınır ve kırmızılaşır
● kalbin daha hızlı atar
● cinsel organlarınızdaki kas spazmları çoğalır
● cinsel organlarınızda ve hatta tüm vücudunuzda zevkli bir his yayılır
Orgazm sırasında penis, sperm ve diğer sıvıları içeren beyaz bir sıvı olan az miktarda (1-2 yemek
kaşığı) meni fışkırır. Buna boşalma denir. Boşalmadan bir orgazm olması veya orgazm olmadan
boşalması mümkündür, ancak genellikle birlikte olurlar.
Bir orgazm öncesinde veya sırasında sıvının vulvadan fışkırtması da mümkündür. Buna bazen kadın boşalması  denir. Bu sıvı işemek değildir. Kadın boşalması penisin boşaltılmasından daha az yaygındır, ancak siz de olursa, sorun, garip veya yanlış değildir. tamamen normal ve özel bir durum sayılabilir.
Her beden farklıdır ve orgazm olmanın “doğru” bir yolu yoktur. Hızlı ve kolay bir orgazm olabilir. Veya daha fazla zamana veya çok özel bir uyarım türüne ihtiyacınız olabilir. Mastürbasyon yaparken orgazm olabilir ama bir partnerle seks yaptığınızda olmayabilir. Tüm bu farklılıklar normaldir.

Neyin iyi hissettirdiğini denemek, vücudunuzu ve neyin iyi hissettiğinizi anlamanıza yardımcı olabilir. Her ne kadar insanlar orgazm olmanın seksin hedefi olduğunu düşünmeye eğilimliyse de, orgazm olmasanız bile cinsel şeyler yapmaktan büyük keyif alabilirsiniz. Aslında, orgazma sahip olmak için çok fazla baskı yapmak sizi veya eşinizi endişeli hale getirebilir, bu da cinselliği stresli ve daha az keyifli hale getirebilir. Rahatlayın ve orgazm değil hazzın amaç olduğunu unutmayın.

Kim mastürbasyon yapar?
Mastürbasyon konusunda eski bir şaka var: “İnsanların% 80’i mastürbasyon yapıyor ve diğer %20 bu konuda yalan söylüyor.” Bu elbette gerçek bir istatistik değil ve bazı insanlar gerçekten hiç mastürbasyon yapmıyor. Ancak, çoğu insanın mastürbasyonun yaygın ve normal olduğunu bilir. Bunu kendileri yapmayı kabul etmese bile.

Bazı insanlar mastürbasyon konusunda utanıyorlar çünkü orada mastürbasyonun kirli veya utanç verici olduğu birçok efsane var. Kimse bunu yapmıyor gibi görünebilir, çünkü mastürbasyon özeldir ve insanlar genellikle bunun hakkında konuşmazlar.
Ama gerçek olan, çoğu insanın mastürbasyon yapmasıdır. Erkekler ve kadınlar mastürbasyon yapar.
Trans ve cinsiyetçi insanlar mastürbasyon yapar. Heteroseksüeller, eşcinseller  ve biseksüeller mastürbasyon yapar. Her yaştan insan mastürbasyon yapar. Bazı insanlar günde birkaç kez mastürbasyon yapar, bazıları bunu sadece bir kez yapar. Ve bazı insanlar asla mastürbasyon yapmaz. Mastürbasyon kişisel bir karardır; sadece isterseniz yapın.
Birçok insan, mastürbasyonun sadece bekar insanlar veya seks yapmayan insanlar için olduğunu düşünür, ancak bu hiç de doğru değildir . Birçok insan, ilişki durumları ne olursa olsun, birçok farklı nedenden dolayı mastürbasyon yapar. Kız arkadaşın veya erkek arkadaşın mastürbasyon yapıyorsa veya mastürbasyon yapmak istiyorsa tamamen normaldir. Bu yeterince iyi olmadığınız anlamına gelmez ve bu sizinle ilişki yaşamak istemedikleri anlamına gelmez.

Çok fazla mastürbasyon yapabilir misin?
Birçok insan “çok fazla” mastürbasyon yapmaktan endişe ediyor, ancak günde bir kereden fazla bile mastürbasyon yapılabilir.
Mastürbasyon, okula gitme, çalışma, arkadaşlarınız ve ailenizle takılma ve sevdiğiniz diğer aktiviteleri yapmayı engelliyorsa sorun olur. Ancak mastürbasyon günlük hayatınızın önüne geçmediği sürece, bunu çok fazla yapmaktan endişelenmenize gerek yoktur. Düzenli Mastürbasyon kabul edilebilir bir durumdur.

Birisi beni mastürbasyon yaparken yakalarsa ne yapmalıyım?

Mastürbasyon yapmak özeldir ve birisi sizi yakaladığında utanç verici olabilir. Ama unutmayın ki onlar da mastürbasyon yaptı. Bu yüzden muhtemelen utancınızı nasıl hissettiğinizi biliyorlar.
Birisi size mastürbasyon yaparken girerse, onu güldürebilir veya daha az garip hale getirmek için bir şaka yapabilirsiniz. Muhtemelen onlarla gizlilik ve kişisel alan hakkında konuşmak için iyi bir zaman.
Herkes kendi bedenini özel olarak keşfederken rahat hissetmeyi hak eder.

Mastürbasyon sizin için iyi mi?
Mastürbasyon normaldir ve vücudunuzu öğrenmenin sağlıklı bir yolu olabilir. Aslında, cinsel zevk almanın en güvenli yolu budur – hamilelik veya cinsel yolla bulaşan hastalık riski yoktur.

Mastürbasyon sağlıklı mı?

Mastürbasyon tamamen sağlıklı ve tamamen normaldir. Mastürbasyon yanlış veya kötü olduğunu düşündürmek, korkutmak için tonlarca efsane var. Ama gerçek şu ki, mastürbasyon tamamen güvenlidir. Mastürbasyon yapmak sizi kör, çılgın veya aptal yapmaz. Cinsel organlarınıza zarar vermez, sivilcelere neden olmaz veya büyümenizi engellemez. Tüm orgazmlarınızı tüketmez veya
diğer seks türlerini mahvetmez.
Aslında, mastürbasyon sizin için iyi olabilir. İşte mastürbasyonun bazı faydaları:
● Mastürbasyon, diğer seks türlerinden daha güvenlidir. Hamile kalamaz veya mastürbasyon
yoluyla cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara yakalanamazsınız.
● Mastürbasyon, cinsel olarak neyi sevdiğinizi ve sevmediğinizi öğrenmenize yardımcı olabilir.
Ve birisiyle seks yapmaya karar verirseniz, ne yaptığınızı / ne yapmak istemediğinizi
anlayabilirsiniz. Eşinizle seks ve vücudunuz hakkında rahatça konuşabilir , cinsel yolla bulaşan
hastalıklara ve hamileliğe karşı kendinizi korumanız hakkında konuşmayı kolaylaştırır .
● Vücudunuzu keşfetmek ve kendinize nasıl cinsel zevk vereceğinizi öğrenmek, güçlendirici
olabilir ve beden imajınızı geliştirmeye yardımcı olabilir.
● Mastürbasyon stresi azaltabilir ve rahatlamanıza yardımcı olabilir. Hatta bazı insanların uykuya
dalmasına yardımcı olur.
● Orgazm olmak endorfin salgılar. Beyninizde iyi kimyasallar hissetmenizi sağlar. Orgazm doğal
bir ağrı kesici olabilir ve hatta dönem kramplarına yardımcı olabilir.
● Karşılıklı mastürbasyon (bir partnerle mastürbasyon yapmak) seks yapmak ve diğer kişinin
size neyin iyi hissettirdiğini bildirmek için gerçekten güvenli bir yoldur. Bir seks oyuncağı
paylaşıyorsanız , oyuncağın üzerinde prezervatif kullanın ve değiştirmeden önce temizleyin.
Ve eğer birbirinizin cinsel organlarına dokunursanız, kendinize dokunmadan önce ellerinizi
yıkayın.

Mastürbasyon ile cinsel yolla bulaşan hastalık alabilir miyim?
Hayır! Mastürbasyon yapmak en güvenli cinsel aktivitedir. Kendi cinsel organlarına dokunmadan cinsel yolla bulaşan hastalık veya başka bir enfeksiyon alma şansı neredeyse yoktur ve ayrıca hamilelik şansı da yoktur. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar bir kişiden diğerine geçmelidir, böylece
kendinize bir cinsel yolla bulaşan hastalık bulaştıramazsınız. Bunun tek istisnası uçuktur. Yani
ağzınızda uçuk varsa ve onlara dokunursanız, mastürbasyon yapmadan önce ellerinizi
yıkadığınızdan emin olun.
Ama başka biriyle mastürbasyon yapıyorsanız ve birbirinizin cinsel organlarına dokunuyorsanız,
cinsel yolla bulaşan hastalığa yakalanmak mümkündür. Her zaman meni (boşalmak) veya vajinal
sıvılar başkasının vücuduna yayıldığı, ya da genital cinsel yolla bulaşan hastalık riski var. Yani
birbirinizin cinsel organlarına dokunursanız, kendinize dokunmadan önce ellerinizi yıkayın.
Cinsel yolla bulaşan hastalıklar ayrıca seks oyuncakları başka bir kişiyle paylaşarak da yayılabilir.
Paylaştığınız herhangi bir oyuncakta (penis gibi olmasalar bile) prezervatif kullanarak kendinizi

korumaya yardımcı olabilirsiniz. Farklı bir kişi kullandığında her zaman yeni bir prezervatif takın. Seks oyuncaklarınızı kullanan tek kişi sizseniz, cinsel yolla bulaşan hastalıklar hakkında endişelenmenize
gerek yoktur. Ama onları başka insanlarla kullanırsanız, bu seks oyuncaklarını tıpkı kendi cinsel
organlarınızı koruduğunuz gibi koruyun. Onlara bir prezervatif takın!
Vücudunuz mastürbasyon şeklinize veya mastürbasyon yaptığınız şeylere duyarlıysa,
mastürbasyonun tahrişe veya enfeksiyonlara neden olması mümkündür. Ancak bu bir cinsel yolla bulaşan hastalıkla aynı şey değildir. Losyonlar, Vazelin, yağlar ve kokulu veya aromalı şeyler vulva ve vajinanızı tahriş edebilir. Kabaca mastürbasyon yapmak ve yağlama kullanmamak da sürtünme nedeniyle tahrişe neden olabilir. Ve anüsten mikroplar vajinal enfeksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle vajinanıza asla poponuzda kullandığınız bir oyuncağı. yıkmadan veya prezervatif takmadan vajinanıza koymayın.
Cinsel organlarınızda ağrı, kaşıntı veya rahatsızlık nedeniyle bir cinsel yolla bulaşan hastalık
olduğundan endişeleniyorsanız, doktorunuza gidin .

Porno
Pornografi nedir?
Pornografi, yetişkinler için cinsel açıdan heyecan verici veya eğlenceli olması amaçlanan video,
fotoğraf veya kelimelerden oluşur.

Porno izlerseniz ne olur?
Pornografi, tam olarak ne gördüğünüzü düşünmeye hazır değilseniz , seks , ilişkiler ve cinsiyet
hakkında sağlıksız fikirlere yol açabilir . Çünkü pornografiyi gerçek hayatla karıştırmak kolay olabilir ve hatta pornoda olanların gerçek hayatta cinsel ilişkide olması gerektiğine inanmaya başlayabilir.
Ancak porno seks ile gerçek hayat seks arasında bazı büyük farklılıklar vardır.
Pornografiye rastlantısal olarak rastladınız veya merak ettiğiniz için baktınız sakin olun, gördükleriniz hakkında sorularınız veya endişeleriniz olabilir. Pornografiyi gördükten sonra hem iyi hem de kötü duygulara sahip olmak normaldir.

Porno seks ve gerçek seks nasıl farklıdır?
Pornoda gördükleriniz, duyduklarınız veya okuduklarınız ile gerçek hayatta olanlar arasında önemli
farklar vardır. Porno seksinin gerçek seks gibi olmadığını bilmek önemlidir.

Porno seks, birçok yönden gerçek hayat seksinden farklıdır:
● Ekrandaki insanlar işlerinin bir parçası olarak hareket ediyorlar.
● Genellikle doğum kontrolü veya daha güvenli seks (prezervatif gibi) göstermezler.
● Genellikle iletişim ve rıza eksikliği söz konusudur. Sözlü veya sözsüz. Bunun nedeni, genellikle
filmi çekmeden önce ne olacağına dair sözleşmeler ve anlaşmalar yapılmasıdır.
● Pornodaki insanlar vücudunun bazı bölümlerini ve sadece kamera için nasıl göründüklerini
değiştirebilir, bu da dünyadaki çeşitli vücut türlerini temsil etmeyebilir. Kendi bedeninizi ve
başkalarının bedenlerini pornoda gördüğünüz insanlarla karşılaştırmak size ve başkalarına
zarar verebilir.
● Cinsiyetten kaynaklanabilecek bazı şeyleri göstermez cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve
hamilelik gibi.
Porno izlersem ne olur? Görürsem ne yapmalıyım?
Porno hakkında çok fazla his hissedebilirsiniz ve soru sorarken biraz garip hissetmek normaldir.
Hatta utanç hissedebilirsiniz. Pornografiye rastlarsanız, karşılaşırsanız, gördüklerinizi, sizin için
güvenli ve uygun olanı düşünmenize yardımcı olacak bir ebeveyn, öğretmen, cinsel terapist,
danışman veya yakın akraba gibi bir yetişkinle konuşmak iyi bir fikirdir. Ebeveynleriniz tüm cevaplara
sahip olmayabilir, ancak gerçek hayatta ve internet ortamda güvenli, sağlıklı kalmak için doğru
kararları vermenize yardımcı olabilirler. Dinlemeye ve açık fikirli olmaya çalış.