CİNSEL İLİŞKİ SIRASINDA YA PARTNERİMİ MUTLU EDEMEZSEM

anskiyete

Cinsellik, insan olmanın temel yapı taşıdır. Nasıl ki yemek yemek bir ihtiyaç ise cinsellikte doğal bir ihtiyaçtır. Seks, cinsel olarak sizi tatmin edebilecek tüm duygulara denk gelir. Peki cinsel ilişki sizin için ne anlam ifade ediyor? Sizce cinsel ilişki sadece penisin vajinaya girmesi olarak tanımlanabilir mi? yoksa daha fazlası mı? Hadi gelin biraz bunu konuşalım. Toplumumuzda cinsel ilişki denilince akla gelen ilk durum penisin vajinaya girmesi ve o an sıvının boşaltılmasıdır. Lakin cinsel ilişki bundan daha fazlasını kapsıyor. Kendinizi ifade etmenin normal ve pozitif bir yoludur. Cinsel ilişki sadece anlık tatmin olma duygusu değildir. Karşınızdaki insanın duygularına, isteklerine önem vererek karşılıklı paylaşımların yapılmasıdırda . Kısaca karşılıklı duyguların ifade edilme sanatıdır. Bu durumu biraz açalım ister misiniz? Uzun zamandır sosyal medyadan konuştuğumuz Partnerinizle ilk defa yüz yüze görüşmek için herhangi bir parkta randevulaştığınızı hayal edin. O an geldi ve buluşmak için yola çıktınız. Nihayet buluşma alanına ulaştınız. İşte uzun bekleyişin ardından karşı karşıyısınız. İlk olarak ne hissederdiniz ve ne düşünürdünüz ? Heyecan? Korku? Kaygı? Mutluluk? Vaaaov ne kadar da karizmatik bir adam ya da vaaaov ne kadar da güzel bir kadın. İlk görüşmedeki tüm bu duygular cinsel ilişkide de yaşanabilecek duygulardır. Cinsel ilişkideki kaygının önüne geçmek için de bu sadece fiziksel bir birliktelik olarak değil daha geniş kapsamda duygusal bir ilişki olarak da görmek önemlidir. Cinsellik tüm yönleriyle değerlendirmediğinde sadece fiziksel olarak görüldüğünde performans kaygısı yaşanabilir.
O halde önce erkeklerde bu performans kaygısının altında yatan mekanizmayı bir inceleyelim. Ardından cinsellikte iletişimin önemli rolü üzerinde duralım.
Performans kaygısı, erkeklerin cinsel ilişki sırasında erekte olamayacağını veya erken boşalacağına dair düşüncelerin olduğu stres verici bir durumdur. Bu kaygının başında cinsellikle ilgili yetersiz bilgi ve yaygın cinsel mitlere inanış geliyor. Bununla beraber erkekler genelde sertleşme ya da erken boşalma problemlerinin olmasını organik bir neden bağlar. Bundan dolayı gitmedik ürolog yapılmadık tetkik bırakmaz. Ancak bunun belki de psikolojik bir nedeni olduğu konusunu pek bilmiyordur. Belki de altında yatan temel sorunlar, çocukluğunda yaşadığı cinsel bir travma, baskıcı ve tutucu bir ailede yetiştirilme, ensest ilişkiler ve cinselliğin aile içinde konuşulmasının ayıp olduğu şeklinde yanlış inanışların olması bu tür problemlerin kaynak noktası olabiliyor. Eğer sizde ereksiyon problemi ya da erken boşalma problemleri yaşayıp gitmedik ürolog yapılmadık tetkikleriniz sonucunda bir sorun çıkmadıysa psikolojik bir destek alabilir ya da bizimle iletişime geçebilirsiniz. O halde gelin hep birlikte performans kaygısı ile birlikte ortaya çıkan olumsuz otomatik düşünceler neler onlara bakalım.

“ cinsel ilişki sırasında partnerimi mutlu edebilecek miyim” sıklıkla herkesin düşündüğü ve endişe duyduğu bir durum aslında. Bu durum genel olarak erkeklerde performans kaygısı olarak ortaya çıkabilir. Bu kaygı doğal cinsel tepkinin baskı altına alınmasının bir sonucudur.
“ Bu defa yapabilecek miyim?”
“ Bu defa başarılı olacak mıyım?”
Bu tür kaygılı düşünceler esasında sorunun devam etmesine sebep olur.
Kişi eğer bu tür kaygılar yaşamaya devam ettiği takdirde ilişkiden zevk almak yerine dışarıdan kendisini bir seyirci gibi izleyecek ve ilişkideki o ânı yaşayamayacak. Bu tür olası durumlar partnerler arasında iletişimi sorunlarına yol açabilir. Yaşanan bu iletişim sorunu ile birlikte partnerler birbirlerine kendilerini açmakta zorluk yaşıyor ve nihayetinde bir çözüme kavuşturulamıyor.

O halde şimdide çiftler arasındaki iletişimi biraz daha detaylı konuşalım.
Eşler arasındaki uyum cinsel işlev bozukluklarının ortaya çıkış ve sürüşüne sebep olabilmektedir, benzer şekilde cinsel işlev bozuklukları da eşler arasındaki uyumu olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Sağlıklı bir cinsel ilişkinin gerçekleştirilebilmesi için eşlerin birbirine cinsel arzu ve duygularını rahatlıkla ifade edebilmesi gerekir. Eşler birbirleriyle iletişim kurabildikleri takdirde saygı ve anlayış çerçevesinde mutlu bir cinsel birliktelik ve hayat sürebilirler.

Örneğin; erkek cinsel ilişki sırasında sertleşme ile ilgili sorundan dolayı utanıp iletişim kurmaktan kaçınıyor olabilir. Burada yapılması gereken doğru iletişim kurmak, bilişsel yeni yapılandırma yapmak ve yeterli cinsel bilgiye sahip olmaktır.

Bununla birlikte, “evlilik öncesi cinsel eğitim” çiftin arzu, cinsel istek ve beklentilerini karşılıklı olarak samimiyetle dile getirebilmesine yardımcı olur. Cinselliğin bilerek ve isteyerek yaşanmasını sağlar. Bunun yanı sıra “evlilik öncesi cinsel eğitim” cinsel işlev bozukluklarını engelleyebilir.

Not: Unutmayın ki partnerinizle sadece seks yapmak zorunda değilsiniz. Birlikte ılık bir duş da alabilirsiniz. Böylelikle birbirinize dokunarak uyarılma alanlarınızı keşfedebilirsiniz.

Son olarak ; Eğer sizde ereksiyon problemi ya da erken boşalma problemleri yaşayıp gitmedik ürolog yapılmadık tetkikleriniz sonucunda bir sorun çıkmadıysa ve durumla ilgili kaygılarınız devam ediyorsa psikolojik bir destek alabilir ya da bizimle iletişime geçebilirsiniz.☺️

Umarım keyifli bir yazı olmuştur.
İyi okumalar dilerim.🌺

PSK. Hanifi TÜRKASLAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir