Cinsel İsteksizlik Nedir? Cinsel İsteksizlik Sebepleri Nelerdir?

cinsel isteksizlik

Bir cinsel partnerle tüm (veya hemen hemen tüm) genital cinsel temastan kalıcı veya tekrarlayan aşırı isteksizlik ve kaçınma olarak tanımlanabilir. Rahatsızlık, belirgin sıkıntıya veya kişilerarası zorluğa neden olur. Cinsel isteksizlik, cinsel ilişkiye fobik bir tepki olarak kavramsallaştırılır ve birçok yönden, cinsel bir bozukluktan ziyade bir anksiyete bozukluğuna benzer.

Şiddetli cinsel isteksizlik bozukluğu ile karşı karşıya kalan bazı kişiler aşırı anksiyete, baş dönmesi, mide bulantısı, bayılma, kalp çarpıntısı ve solunum güçlüğü ile panik atak yaşayabilir.

Kişilerarası ilişkilerde (evlilik gibi) gözle görülür değişiklikler olabilir. Cinsel isteksizlik bozukluğu olan kişiler, erken uykuya dalmak, seyahat etmek, görünüşlerini ihmal etmek, madde kötüye kullanımı veya kendilerini işe, okula veya diğer faaliyetlere gömmek gibi ince saptırma stratejileri ile cinsel durumlardan veya potansiyel cinsel partnerlerden kaçınabilirler.

Cinsel isteksizlik bozukluğu en sık bir psikiyatrist ve psikoterapi yardımı ile tedavi edilir. Bu bozukluk aynı zamanda bir eş veya eşle de ilgiliyse, evlilik danışmanlığı sıklıkla kullanılır.

Farmakoterapi genellikle cinsel isteksizlik bozukluğu olan hastalar için, ancak bozukluğun kendisi için normal olmayan ek sıkıntıya neden olacak kadar şiddetli panik ataklar yaşıyorlarsa kullanılır. Davranışsal danışmanlık, bu çatışmanın altında yatan sorunu bulmak ve çözmek için yararlı olacaktır.

Cinsel isteksizlik psikolojik bir bozukluk olarak ele alındığında, tedavi çok başarılı olabilir. Altta yatan psikolojik sorunları tedavi etmek için psikoterapi, hasta düzenli olarak danışmanlık oturumlarına katılmaya istekli olduğu sürece başarılı olabilir.

Durumsal veya edinsel olan cinsel isteksizlik için hem hasta hem de eşi için psikoterapi, bozukluğa katkıda bulunabilecek kişilerarası çatışmaların çözülmesine yardımcı olabilir. Bu bozukluğun neden olduğu veya onunla ilişkili panik ataklar, doktor tarafından tedavi gerekli görünürse, ilaçla başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.

Cinsel İsteksizlik Nedenleri

Cinsel İsteksizlik Nedenleri, Cinsel isteksizlik bozukluğu, sadece arzu eksikliği ile değil, aynı zamanda bozukluğu olan kişi bir partnerle genital temas kurduğunda korku, iğrenme, iğrenme veya benzeri duygularla da karakterizedir. Nefretler birkaç farklı form alabilir, eşin cinsel organlarının görünümü veya vücudunun salgılarının kokusu gibi cinsel ilişkinin belirli yönleriyle ilişkili olabilir, ancak aynı zamanda öpüşme, sarılma ve sevişme ve cinsel ilişkinin kendisini de içerebilir.

O kadar şiddetli olabilir ki, bir kişi bu tür bir temasın cinsel etkileşime yol açabileceği korkusuyla el ele tutuşmak da dahil olmak üzere herhangi bir fiziksel temastan kaçınabilir. Kaçınma bozukluğunun prevalansı hakkında bilgi eksikliği vardır, ancak genellikle nadir görülen bir hastalık olarak kabul edilmez.

Cinsel isteksizlik bozukluğunun etiyolojisi hakkında çok az şey bilinmektedir, ancak cinsel isteksizliği olan kişiler potansiyel cinsel temas beklentisiyle yüksek düzeyde endişe bildirmektedir. İğrenme her zaman cinsel ilişkiye doğru değildir, ancak zamanla daha genel hale gelebilir.

Cinsel isteksizlik nedenleri genellikle, artan kaygı seviyelerini tetikleyen bir cinsel aktivite hiyerarşisi oluşturmayı ve daha sonra gevşeme egzersizleri yaparken kişiyi anksiyete üreten uyaranlara maruz bırakmayı içeren sistematik duyarsızlaştırma gibi anksiyete azaltma teknikleriyle tedavi edilir.

Korku uyandıran uyaranları gevşeme durumu ile eşleştiren birkaç seanstan sonra, kişi genellikle senaryoyu yoğun bir şekilde endişelenmeden hayal edebilir ve daha sonra hiyerarşideki bir sonraki senaryoya geçebilirler. Bir kişi, hiyerarşideki tüm senaryoları önemli bir sıkıntı yaşamadan hayal edebildiğinde, aynı teknik, senaryoları gerçek hayatta tek başına veya bir partnerle deneyimlemek için de geçerlidir.

Cinsel İsteksizlik Sebepleri

Cinsel İsteksizlik Sebepleri oldukça önem gösterilmesi gereken bir konudur. Cinsellik ve cinsiyet, bireyin hayatının önemli yönleridir. Bir kişinin psikolojisini, duygularını ve sosyal refahını etkiler. Çok fazla sorun yaratmasa da bazı insanlar seks söz konusu olduğunda büyük bir psikolojik rahatsızlığa maruz kalırlar, bu da sonunda cinsel ve fiziksel yakınlığa düşkünlük fikrinden kaçınmaya yol açar.

Aynı zamanda farklı cinsel isteksizlik sebepleri vardır. Arzu bozuklukları: cinsel istek veya cinsiyete ilgi eksikliği. Uyarılma bozuklukları: cinsel aktivite sırasında uyarılma veya fiziksel olarak uyarılma. Orgazm bozuklukları: orgazm gecikmesi veya yokluğu. Ağrı bozuklukları: cinsel ilişki sırasında ağrı.

Cinsel İsteksizlik Sebepler veya Cinsel İsteksizlik Nedenleri her yaşı etkileyebilir, ancak 40 yaşın üzerindeki kişilerde daha sık görülür, çünkü genellikle yaşlanma ile ilişkili sağlıkta bir düşüş ile ilişkilidir.

Sonuç olarak Cinsel İsteksizlik, bir kişinin veya çiftin cinsel aktiviteden memnuniyet duymasını engelleyen herhangi bir sorun olabilir. Kadınların yaklaşık %43’ü ve erkeklerin %31’i bir dereceye kadar cinsel isteksizlik yaşadığını bildirmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir