Cinsel Terapist Nasıl Olunur?

Bir Cinsel terapist olabilmek; psikiyatr, evlilik ve aile terapisti, psikolog, ürolog, jinekolog veya klinik psikoloğu eğitimi almış olmalıdır. Bu lisansların her biri için gerekli olan cinsellik hakkında asgari eğitim miktarının ötesinde Cinsel Terapi yöntemlerinde de özel olarak eğitilir.

Türkiye’de Cinsel terapi danışmanlık eğitimi konusunda birkaç lisansüstü okul var. Bazı insanlar eğitimlerini titiz bir şekilde bireysel çalışma ve büyük cinsiyet bilim kurumlarının yıllık konferanslarına katılarak toparlar. Sadece cinsel araştırmaya adanmış uluslararası  bilimsel dergiler, yayınlar ve kitaplar  bulunmaktadır. Konferanslar ve eğitimler düzenleyen bazı organizasyonlar var.

Nasıl ki jinekolog jinekolojik problemleri için yerine aile hekimine gitmeniz yeterli olmayacaksa cinsel sorunlarınız çözümü içinde alanında uzman olmayanla görüşmeniz yeterli olmayacaktır. Her ikisi de özellikle bu alanda uzmanlaşmıştır. Yani demem o ki cinsel olmayan bir terapistten cinsel bir sorun için iyi bir yardım alamayacağınızı söylemiyorum, sadece ihtimalin biraz daha az olabileceği düşüncesindeyim.

Çoğu Cinsel Terapist, kişisel görüşlerin veya kişisel deneyimlerin üstünde yükselen özel bir cinsellik bilincine sahiptir. Birisi ortaya çıktığında, belirli bir sorunu tedavi etmek için genellikle bir kaç yol seçeneğimiz vardır. Tedavimizi bizden önce, başvuran ve destek isteyen kişilere göre uyarlıyoruz. Daha az seks yapmak isteyen birini daha fazla istemesini zorlamak için orada bulunmuyoruz. Cinsel sorunları tedavi etmenin seksolojik bir yöntemi var. Ayrıca ülkemiz koşullarına ve tabularına baktığımızda,  bazı partnerlerin bize değil birbirleri ile iletişim kuramadıklarını yaşadığımız tecrübelerden biliyoruz. Böyle durumlarda getiremediğimiz partnerin gelen partnerle vekilen cinsel terapi danışmanlığımızı oluşturuyoruz.

Cinsel Terapist ne yapar?

Cinsel Terapi Danışmanlığı cinsel sorunları olan insanlara yardım eder.

Cinsel terapistler, Cinsel Terapi Danışmanlığı vermek için cinsiyetle ilgili güçlük çeken insanlara yardımcı olmak için ek eğitim almış nitelikli danışmanlar, doktorlar veya sağlık uzmanlarıdır.

Neden Cinsel Terapi Danışmanlığı Almalı?

Birçok insan hayatında bir noktada seks ile ilgili bir problem yaşar. Bazı insanlar bu sorunları kendileri halleder. Bazıları için cinsel problemlerin kendi başına çözümü mümkün olmayabilir. Bu durum kişide çok sıkıntıya ve mutsuzluğa neden olabilir.

Bir Cinsel Terapi Danışmanlığı, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli cinsel sorunları olan insanlara yardım edebilir:

Erkeklerde:

  • Arzu eksikliği
  • Ereksiyon olmama veya ereksiyon zorluğu ( erektil disfonksiyon )
  • Erken boşalma veya diğer boşalma sorunları (prematürejekülasyon)
  • Cinsel Arzu Fazlalığı ( hiperseksüelite, satiriasis)
  • Fetişizm
  • Cinsel Kimlik …v.s.

Kadınlarda:

  • Arzu eksikliği, isteksizlik frijit
  • Orgazm olmakta zorluk
  • Seks sırasında ağrı
  • Vajinismus, Seks yapamama…v.s.

Daha fazla bilgi için, erkek cinsel sorunları ve kadın cinsel sorunları hakkında daha fazla bilgi edinin .

Cinsel Terapi Danışmanlığında Neler Olur?

Cinsel terapiste problemlerinizi tarif edersiniz ve sebebin psikolojik mi, fiziksel mi yoksa ikisinin bir arada mı olabileceğini değerlendirir.

Deneyimlerinizi hakkında konuşmak ve araştırmak, neler olduğunu ve nedenlerini daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Cinsel Terapist ayrıca eşinizle yapılacak egzersizler ve görevler verebilir.

Her terapi seansı tamamen gizlidir. Bir Cinsel terapistin kendi başınıza görebilirsiniz, ancak sorununuz eşinizi de etkiliyorsa, ikinize de katılmanız daha iyi olabilir.

Seanslar genellikle 45-50 dakika sürer. Terapist size haftada bir seans yapmanız veya ayda bir kez olduğu gibi daha az sıklıkta görmenizi önerebilir.

Cinsel Terapist Nasıl Bulabilirim?

Cinsel bir probleminiz varsa, önce, fiziksel nedenleri kontrol etmek için Üroloğa yada Jinekoloğa görünmek iyi bir fikirdir. Doktorunuz size yardımcı olacağını düşünüyorsa bir Cinsel Terapiste yönlendirebilir. Ancak yönlendirmediyse bile siz, Dna Danışmanlık ve Rehberlikte Cinsel Terapi Danışmanlık, Tantra, Psikoterapi ve Kişisel Gelişim Seansları alabilirsiniz..

Ayrıca, özel olarak bir Cinsel terapist de talep edebilirsiniz. Uzman bir Cinsel terapistten Cinsel terapi desteği almak önemlidir. Sağlığınız, psikolojiniz ve mutluluğunuz için oldukça önemli olan  Cinsel Terapi Danışmanlığını angarya olarak görmemeli mutlaka doğru uzmanlarla çözüme gitmelisiniz.

Dna Danışmanlık ve Rehberlik Merkezi gibi organizasyonlar  da bir ücret karşılığında Cinsel terapi danışmanlığı sunar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir