Cinsel Terapist Nedir

Cinsel Terapist; Türkiye de yeni bir terim ve mesleki tanımdır. İnsanların kendi algılarında oluşturmuş oldukları yanlış tanımlar yüzünden birçok insanın kaçındığı, çekindiği bir meslektir.     CİNSEL TERAPİ: Bireylerin cinsellik alanında duygusal ve davranışsal sorunlarının çözümünü, cinsel ve ruh sağlıklarının geliştirilmesi ve korumasını amaçlayan tekniklerin genel adıdır. Başka bir değişle cinsel terapi; zihinsel ve ruhsal sorunları olan ve bu sorunlarla baş etme konusunda yetersiz kalan kişilerin belli amaç ve plan doğrultusunda belli teknik ve yöntemlerin cinsel terapistlerce uygulandığı profesyonel bir yardım hizmeti sürecidir.

Cinsel terapistler cinsel işlev bozukluklarından dolayı sorun yaşayan, bireyler, çiftler ya da ailelerin sorunlarında cinsel dengeyi sağlamak, yeniden cinsel eğitim vermek, düşünce ve duygu alışverişi kurmak, kendilerini tanımalarında yol gösterici olmak, cinsel çatışmaları çözümlemek ve bu çatışmalardan doğan kaygı ve gerginlikleri azaltarak ilişkileri olgunlaştırıp iyileşmesini sağlamak için almış oldukları eğitim, deneyim ve tecrübeleri sayesinde daha yaşanabilir mutlu cinsel hayatlarını şekillendirirler.

Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de cinsellik hala bir tabudur. Bu nedenle birçok birey çocuklukta oluşturulmuş yanlış deneyim ve yönlendirişten dolayı bilinçaltında yerleştirmiş oldukları tabular neticesinde cinsel işlev bozuklukları yaşamaktadırlar. Problem şu ki sorun yaşamak doğal, fakat tabuların duvarları o kadar güçlü ve yıkılmaz oluşturulmuştur ki bireyler bu konuda yaşadıkları sorunları dile getirmekten çekinir, sıkılır ve hatta utanırlar.

Gelin birlikte bu tabularımızın bir kaçına değinelim. Tutucu bir ailede yetişmiş bir birey cinselliği açık bir şekilde ifade edemez. Cinsellikten alınan hazzın ayıp, günah, ahlaksızca, pis ve kötü olduğu ile ilgili birçok baskı ile karşılaşır. Bu baskıları da bilinçaltına tabu olarak yerleşir. Hatta çocukluktan itibaren karşı cinsle kurulan arkadaşlıklar yasaklanır ve engellenir. Böyle bir ortamda yetişmiş bireyler de sürekli bir utanç, ve suçluluk duygusu gelişir. Böyle bastırılmış bir şekilde karşı cinsi ve hatta kendini bile tanımadan evlenir. Cinsellik yokmuş, kötü bir eylemmiş gibi yetiştirilmiş insanların evlilikleri cinselliğin hiçbir hazzını yaşamadan mutlulukları eksik bir biçimde devam eder veya biraz bilinçli olan tarafın beklentilerinin karşılanmaması sebebi ile maalesef sona erer.

Bu anlattığım sadece bir örnek bunları çeşitlendirmek ve çoğaltmak mümkün. Ama amacım çeşitli örneklerle sizleri sıkmak değil yapmış olduğum işin aslında sizi mutlu etmek adına neleri kapsadığını detaylı olarak anlatmak.

Şunu bilmenizi isterim ki her sayıda kendinizden bir parça bulacağınız istediğiniz her an ulaşıp soru sorabileceğiniz bir platform sağlamak. Cinsellik utanılacak, korkulacak, sadece partnerinizi mutlu etmek için sıkıntı ve acı veren bir eylem değildir. Aksine sizi hayata bağlayan mutluluğunuzu katlayan ama hissedilebilir duygu bütünlüğüdür.

Dünya Sağlık Örgütü’nün Cinsel Sağlık ile ilgili yaptığı bir açıklama ile tanışma yazımı sonlandırmak istiyorum. CİNSEL SAĞLIK FİZİKSEL, PSİKOSOSYAL VE SOSYAL ANLAMDA İYİ OLMA HALİDİR. ( Bu arada aynı tanımı SAĞLIKLI İNSAN içinde yapmaktadır)

Saygılarımla

Cinsel Terapi Uzmanı Derya ALAGEYİK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir