LİBİDO DÜŞMANLARI

Libido düşmanları

LİBİDO DÜŞMANLARI

Libido, genellikle cinsel aktivite ya da cinsel dürtü isteğini tanımlamak için kullanılan bir kelimedir. Kadınlarda ve erkeklerde direkt olarak androjen hormonları olarak bilinen testosteron ile ilgilidir.

Libido düşüklüğü kişilerin seks hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle evli çiftler arasında büyük sorunlar yaratabilir, bunun sonucunda evlilikte büyük tartışmalar, aldatmalar, son raddede de boşanmalar görülebilir.

Yaşadığımız hayat tarzı ve standartları libidomuzu doğrudan etkileyebilir.

Libido düşüren etmenlerin başında;

Yorgunluk, stres gelebilir. Kişi tüm gün yoğun bir şekilde çalıştıktan sonra eve geldiğinde oldukça yorgun hissedebilir ve bu da düşük libidoya sebep olabilir. Tüm gün işte stres yaşayan, mutsuz olan kişilerde de libido düşüklüğü sıkça görülür.

-Kişinin kendine zaman ayırmaması stresi arttıracağı gibi libidoyu da düşürür. Evliliklerde, özellikle yeni anne-baba olmuş kişilerde libido düşüklüğü oldukça sık rastladığımız bir durumdur. Çoğunlukla yeni anne olmuş kişilerde yorgunluk, stres, sorumluluk artışı, uykusuzluk ve annelik iç güdüsü libidoyu olumsuz yönde etkiler. Bu durumda erkeklerin eşlerine kendine zaman ayırması için fırsat vermesi çok önemlidir. Aksi takdirde yoğunlaşan stres ve yorgunluk seks hayatlarını olumsuz yönde etkileyecektir.

-Özellikle ebeveyn olduktan sonra eşlerin seksi ‘araya sıkıştırması’ libidonun en büyük düşmanlarından biridir. Seks araya sıkıştırılacak bir aktivite değildir. Gün içinde akşam için seks planları yapmak ve bunu eşle paylaşmak libidonuzu yükseltecektir.

Bedensel temizliğin ve bakımın önemi libido üzerindeki etkisi oldukça önemlidir. Ter kokusu, ağız kokusu ve beden kılı gibi faktörler libidoyu düşürür. Önerimiz, seks sonrasında duş aldığınız gibi seks öncesinde de duş alıp temizlenmeli ve güzel kokular sürmenizdir. Güzel kokuların cinsel arzuyu yükseltme özelliği vardır.

Monotonlaşmış seks hayatı libidoyu düşürür. Sürekli yatak odasında ve yatakta, aynı pozisyonlarla seks yapmak cinsel isteği azaltır. Cinsel hayatınıza başka odalarda ve pozisyonlarda seks yaparak renk katabilirsiniz.

-İlişkinizde heyecan olmaması libidoyu düşürür. Tıpkı sevgililiğinizdeki gibi sinemaya gitmek, birlikte eğlenmek stresinizi azalttığı gibi libidonuzu da arttıracaktır.

-Yeni ebeveyn olan kişilerde çocuklarının onlarla aynı odada yatması libidoyu düşürür. Önerimiz 6.aydan sonra –en fazla 1 yaşından sonra- çocuklarınızın odasını ayırmanız yönündedir. Aklınızın kalmaması adına bebek dinleme cihazı alabilirsiniz. Bu durum sadece sizin seks hayatınız için değil çocuğunuzun gelişimi ve özgüveni için de oldukça önemlidir.

-Yatak odanızda anne-babanızın ve çocuklarınızın resmini bulundurmayın. Kimse ailesine bakarak seks yapmak istemez. Libidonuz olumsuz yönde etkilenir. Bunun yerine eşinizle birlikte geçirdiğiniz güzel günlerin resimlerini koyabilirsiniz. Böylece hem sevginiz hem cinsel isteğiniz artacaktır.

Özgüven eksikliği libidoyu düşüren etkenlerden biridir. Özellikle kadınlarda bedenini beğenmeme ve utanma duygusu bir müddet sonra eşinin libidosunu da etkileyecektir. Bedeninizle barışın ve her zerresinden zevk almaya bakın!

-Erkeklerin en çok yakındığı durumlardan biri eşlerinin seks esnasında ceset gibi yatmasıdır. Erkekler eşlerinin zevk aldığını ve ona eşlik ettiğini görmek ister. Bunu göremediği takdirde libidosu düşecektir. Seksin keyfini çıkarın ve birlikte zevk alın!

Eski ilişkilerinizden eşinize bahsetmeyin. Özellikle kadınlara! Kadınlar bu durumu fazlasıyla kafasına takacaktır ve sizden uzaklaşacaktır.

Doğum kontrol hapları içinde bulunan östrojen ve progesteron karışımı, seks güdüsünü besleyen testosteron hormonu seviyelerinde azalmaya neden olabilir. Libidonuz olumsuz yönde etkilenebilir. Farklı doğum kontrol yöntemleri deneyebilirsiniz.

Uyku düzeniniz ve beslenmeniz libidonuzu doğrudan etkiler. Az uyku libidoyu düşürebilir. Çok yağlı yiyecekler veya alkol kullanımı da libido düşürür. Afrodizyak etkili yiyeceklere yönelmelisiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir