Hamilelikte Cinsellik Yaşanır mı?

gebelikte cinsellik

Hamilelikte Cinsellik

Hamilelikte Cinsellik yaşamanız doktorunuz veya ebeniz size söylemediği sürece hamilelik sırasında seks yapmak tamamen güvenlidir. Seks yapmak bebeğinize zarar vermez. Eşinizin penisi vajinanızın ötesine geçemez.

Seks, normal bir hamilelik yaşıyorsanız, hamileliğin doğal, normal bir parçasıdır. Penetrasyon ve cinsel ilişki hareketi, karnınız ve uterusun Kas duvarları tarafından korunan bebeğe zarar vermez.

Orgazm kasılmaları doğum kasılmaları ile aynı değildir. Yine de, genel bir güvenlik önlemi olarak, bazı doktorlar, prostaglandinler adı verilen semendeki hormonların kasılmaları uyarabileceğine inanarak, hamileliğin son haftalarında cinsiyetten kaçınmayı tavsiye eder.

Bununla birlikte, hamilelikte cinsellik isteğinizin değişmesi normaldir. Bu endişelenecek bir şey değil, ancak eşinizle konuşmak yararlı olacaktır. Bazı çiftler hamilelik sırasında seks yapmayı çok keyifli bulurken, diğerleri sadece istemediklerini hissederler. Sevgi dolu olmanın veya sevişmenin başka yollarını bulabilirsiniz. En önemli şey, duygularınız hakkında birbirinizle konuşmaktır.

Hamileliğiniz normalse ve herhangi bir komplikasyonunuz yoksa, seks ve orgazm erken doğum yapma riskinizi arttırmaz veya düşüklere neden olmaz. Aksi gibi durumlarda mesela, hamilelikte herhangi bir ağır kanama geçirdiyseniz ebeniz veya doktorunuz muhtemelen cinsel ilişkiden kaçınmanızı tavsiye edecektir. Plasenta düşükse veya kan toplanırsa seks daha fazla kanama riskini artırabilir.

Hamilelikte Cinsellik sırasında çoğu çift için seks güvenli olsa da o kadar kolay olmayabilir. Muhtemelen farklı pozisyonlar bulmanız gerekecek. Bu, birlikte keşfetmek ve denemek için bir zaman olabilir. Birbirinize ya da eşinizin arkasına bakacak şekilde yanlarınızda uzanmanız daha iyi olabilir. Orgazm konusuna gelince, bu kasılmalar doğum kasılmaları ile aynı değildir. Orada hiçbir problem yoktur.

hamilelikte cinsellik1
hamilelikte cinsellik1

Hamilelikte İlişki

Hamilelikte İlişki Nasıl Olur? Hamileyken cinsel ilişkiye girilir mi? Hamilelikte cinsel ilişki kaçıncı aya kadar olmalıdır? 9 aylık hamileyken ilişkiye girilir mi? Gibi sorularınızın olması çok normaldir çünkü kadınlar hamilelikte ilişki yaşayıp yaşanmaması gerektiğine dair hiçbir zaman emin olamamakla birlikte hamilelikte cinsellik yaşamaktan korkmaktadır.

İşte bu yüzden hamilelikte cinsellik ve hamilelikte ilişki konusunda doktora açıkça danışılmalıdır. Hamilelikte Cinsellik yaşayabileceğiniz gibi bazı durumlarda ve zamanlarda hamilelikte ilişki yaşanması sakıncalıdır. Peki bu durumlar nelerdir?

Düşük yapma riski veya geçmişte yapılan düşüklerden kaynaklanan riskler, Erken doğum riski altındaysanız (gebeliğin 37. haftasından önce kasılmalar), Bilinen bir neden olmadan vajinal kanama, akıntı veya kramp yaşıyorsunuz, Amniyotik keseniz sıvı sızdırıyor veya membranlar yırtılıyorsa, Rahim ağzınız hamilelikte çok erken açıldıysa, Plasentanız rahimde çok düşük seviyede ise, İkiz, üçüz bekliyorsanız.

Doktorunuz “seks yok” diyorsa, sadece cinsel ilişki değil, orgazm veya cinsel uyarılma ile ilgili herhangi bir şeyi içerebileceğini unutmayın. Yani bu gibi durumlarda hamilelikte cinsellik yaşamak tehlikeli olabilmektedir o yüzden doktorunuza mutlaka danışmalısınızdır.

hamilelikte cinsellik
hamilelikte cinsellik

Gebelikte Cinsellik

Hamilelik sırasında her kadının deneyimleri farklıdır aynı zamanda gebelikte cinsellik yani seks hakkında nasıl hissettikleri de dahil olmak üzere. Bazıları için arzu hamilelik sırasında kaybolur. Diğer kadınlar cinselliklerine daha derinden bağlı hissederler ve hamile olduklarında daha fazla heyecanlanırlar.

Anne adayı, sarılma veya tutulma gibi artan fiziksel temas yoluyla artan besleyici ihtiyaçları karşılamaya çalışabilir. Hamile bir kadının cinsel aktiviteye olan ilgisi, değişen fiziksel görünümünden ve hamileliğin hormonal ortamından etkilenebilir.

Gebelikte Cinsellik konusundaki değişiklikler hamilelik sırasında ve doğum sonrası dönemde önemli olabilir. Literatürün gözden geçirilmesi, birçok kadının çeşitli, genellikle konuşulmamış, fiziksel ve psikolojik faktörler nedeniyle cinsel istek ve cinsel ilişki sıklığında azalma yaşadığını ortaya koymaktadır.

Hamilelik sırasında genital organların normal şişmesi, cinsel uyarılma sırasında daha da şiddetlenir. Vazokonjestasyon, orgazmdan sonra bile iyi bir şekilde rahatlamaz ve pelvik organlarda artık dolgunluk hissi, bir kadının cinsel aktiviteden kaçınmasına neden olacak kadar rahatsız edici olabilir. Orgazma kramp veya kas spazmları eşlik edebilir.

Fakat bu gibi durumlar sizi korkutmamalıdır bunun olması durumunu doktorunuz ile konuşmalısınız. Evlilik başarısı ve başarısızlığı, orgazm yeteneği de dahil olmak üzere cinsel tatmin ile ilişkili olabilir. Hamilelik, hamile bir kadın ve kocası için bir yaşam krizidir. Karmaşık psikososyal ve fizyolojik talepler güvensizliklere, endişelere ve somatik şikayetlere neden olabilir. İşte bu gibi bir durumda ise terapistiniz ile mutlaka konuşmalısınız.

Son olarak Gebelikte Cinsellik, ampirik çalışmalar arasında belirgin bireysel varyasyonlar ve metodolojik önyargılar ve farklılıklar olmasına rağmen, gebeliğe genellikle cinsel istek, cinsel sıklık ve orgazmda bir azalma eşlik ediyor gibi görünmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir