Aşk bombalaması (Love Bombing) nedir?

Aşk bombalaması, flört yada ilişki esnasında olabilecek en korkunç şey olabilir. Bu sadece narsistler, istismarcılar, dolandırıcılar tarafından kullanılan son derece manipülatif bir durumdur. Meydana geldiğini anlamak çok zordur.

Aşk bombalaması, etkileyen kişiye bağımlı ve yükümlü hissettirmek amacıyla kendisine bağlayıcılığı oluşması için yapılan aşırı dikkat, hayranlık ve sevgi halidir.

Aşk bombalaması narsist ve istismarcı kişiler tarafından kullanılan manipülatif bir taktiktir.

Aşk bombalaması büyük ölçüde bilinçsiz bir davranıştır, Gerçekten diğer kişiyi elde etmekle ilgili. Daha sonra, kişiyi gerçekten elde ettiklerini hissettiklerinde ve ilişkide kendilerini güvende hissettiklerinde, narsist tipik olarak değişir ve çok zor, taciz edici veya manipülatif hale geliyor. Partnerlerini aşırı derecede hazırlayan aynı kişinin, onları değersizleştirmeye geçeceğini de unutmamak gerekli.

Etkilenen olarak her şeyden habersiz aldığınız dopamin ve endorfin artışı nedeniyle aşk bombalaması gerçekten iyi hissettirir. Kendinizi özel, ihtiyaç duyulan, sevilen, değerli biri olduğunuzu hissettirmeyi amaçlar. Bu duygular bir kişinin benlik saygısına katkıda bulunan ve onu artıran tüm duyguları barındırıyor.

 

Başlangıçta her şey mükemmel gidebilir, hatta belki de fazla mükemmel görünür. Sadece size ilgi duyan değil, aynı zamanda size ilgi, sevgi, hediyeler yağdırmak gibi ruhunuzu okşayan sizi değerli hissettiren birini bulduğunuzu düşünebilirsiniz. Beklediğiniz tüm duygular tamamlanmış gelir. Ancak daha sonra ilişkiniz anlamlandıramadığınız bir şeye dönüşecektir.

Bombacılar size devasa çiçek buketleri gönderir,pahalı hediyeler alır, özel uçaklar yada özel araçlarla seyahatlere, tatillere götürür , aşk, şefkat, ilgi, alaka, beklenen olabilecek her şey mevcuttur ve en başından beri isteyebilecekleri tüm olumlamalarla sizi taleplerine hazırlamış olurlar. Ancak güveninizi kazandıktan sonra dolandırıcılık, manipülasyon, entrika ve oyunlar başlar.

 

Dehşet verici bir durum değil mi? Burada bir gariplik var dediğiniz noktada, şüphe duyduğunuz bir ilişkide, aşk bombalamasının ne olduğu ve dikkat etmeniz gereken potansiyel uyarı işaretleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanıza yardımcı olmak için, tespit edebilmeniz için, potansiyel olarak bir aşk bombardımanı durumundan kurtulmak için psikoloji danışmanı, terapist,  konu hakkında uzman görüşlerine başvurabilir, bizlerden yardım ve destek alabilirsiniz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir