Ebeveyn Yabancılaşma Sendromu Nedir?

Yeni boşanmışsanız , zor bir ayrılıktan geçiyorsanız ve bir çocuk/çocuklar varsa, durum zor olabilir. Diğer zorlukların yanı sıra, eski eşinizin çocuğunuzu veya çocuklarınızı size karşı kötülemesinden endişe duyabilirsiniz.

Ebeveyn yabancılaşması , bir ebeveynin, bir çocuğu diğer ebeveynden uzaklaştırmak için bazen beyin yıkama, yabancılaştırma veya programlama olarak adlandırılan stratejiler kullandığı bir durumdur. Ebeveyn yabancılaşma sendromu biraz tartışmalı bir terimdir, ancak birçok kişi tarafından çocukta ortaya çıkan semptomları tanımlamak için kullanılır.

Eski eşiniz çocuğunuza sürekli ve ciddi bir şekilde sizinle ilgili yanlış açıklamalar yapıyorsa, bu yabancılaşmaya ve eşlik eden bir sendroma yol açabilir mi? Hadi daha yakından bakalım.

Ebeveyn yabancılaşması (eksi sendromu)

Ebeveyn yabancılaşması, bir ebeveynin diğer ebeveynin paylaştığı çocuk/çacuklar da itibarsızlaştırmasıdır. Örneğin, belki anne çocuğuna babasının onları sevmediğini veya onları görmek istemediğini söyler. Ya da bir baba çocuğuna annesinin yeni ailesini (ve yeni bir partneri olan çocukları) onlara tercih ettiğini söyler.

Suçlamalar hafif olabilir veya inanılmaz derecede şiddetli olabilir. Bu, daha önce o ebeveynle ilişkileri ne kadar büyük olursa olsun, çocuğun yabancılaşmış ebeveyni algısını bozar.

Temel olarak, iddialar doğru olsun ya da olmasın, ebeveyn-çocuk ilişkisi zarar görür. Örneğin, bir çocuğa defalarca babasının kötü bir insan olduğu ve onları görmek istemediği söylenirse – bu doğru olmasa bile – çocuk sonunda fırsat doğduğunda babasıyla konuşmayı veya onu görmeyi reddedebilir.

Bazen kötü söz söyleyen ebeveyne yabancılaştırıcı , eleştiriye konu olan ebeveyne ise yabancılaşmış denir .

Ebeveyn yabancılaşması hakkında konuşurken sıklıkla ortaya çıkan terimler;

-yabancılaştırıcı veya programlama ebeveyni: yabancılaştırmayı yapan ebeveyn
-yabancılaşmış: eleştiriye/nefret dolu iddialara veya iddialara konu olan ebeveyn
-programlanmış çocuk: yabancılaştırıcının yabancılaşmışla ilgili görüşünü benimseyen çocuk; ağır vakalarda, yabancılaşmış olanı tamamen reddeden çocuk

Ebeveyn yabancılaşma sendromunun yaklaşık 8 belirtisi;

-Çocuk, yabancılaşmış ebeveyni sürekli ve haksız bir şekilde eleştirir (bazen “aşağılama kampanyası” olarak adlandırılır).

-Çocuğun herhangi bir güçlü kanıtı, belirli örnekleri veya eleştiriler için gerekçeleri yoktur , ya da yalnızca yanlış akıl yürütmesi vardır.
-Çocuğun yabancılaşmış ebeveynle ilgili duyguları karışık değildir , hepsi olumsuzdur ve hiçbir kurtarıcı nitelik bulunmaz. Buna bazen “kararsızlık eksikliği” denir.
-Çocuk, eleştirilerin tamamen kendi sonuçları olduğunu ve kendi bağımsız düşüncelerine dayandığını iddia eder.
-Çocuk, yabancılaştırıcı için sarsılmaz bir desteğe sahiptir.
-Çocuk, yabancılaşmış ebeveyne kötü davrandığı veya ondan nefret ettiği için suçluluk duymaz.
-Çocuk, hafızasından önce hiç yaşanmamış veya yaşanmamış durumlardan bahsederken yetişkin dilinden ödünç alınmış gibi görünen terimler ve ifadeler kullanır.
-Çocuğun yabancılaşmış ebeveyne karşı nefret duyguları, o ebeveynle ilgili diğer aile üyelerini (örneğin, ailenin o tarafındaki büyükanne ve büyükbabalar veya kuzenler) kapsayacak şekilde genişler.

Öyleyse siz veya eski eşiniz, diğer ebeveyni yabancılaştıran bir yabancılaştırıcı mısınız? İşte var olabilecek bazı işaretler:

Bir yabancılaştırıcı , bir çocuğa gereksiz ilişkisel ayrıntıları – örneğin, ilişki örneklerini – ifşa edebilir . Bu kesinlikle çocuğun kendilerini yabancılaşmış hissetmesine ve ayrıca gerçekten anne ve baba arasında olan bir şeye kızmasına (ve kişisel olarak incinmiş hissetmesine) neden olabilir.
Yabancılaştırıcı, yabancılaşanın çocukla meşgul/meşgul/ilgisiz olduğunu söylerken çocuğun diğer ebeveyni görmesini veya onunla konuşmasını engelleyebilir .
Bir yabancı, çocuğun diğer ebeveynle ne kadar zaman geçirdiğine bakılmaksızın, çocuğun kişisel eşyalarının tamamının yabancılaştırıcının evinde tutulması konusunda ısrar edebilir .
Bir yabancı, diğer ebeveynin velayeti sırasında cazip faaliyetler planlayabilir. Örneğin, “Bu hafta sonu babanda olman gerekiyordu ama ben bu ay doğum günün için arkadaşlarını burada bir pijama partisine davet etmek için mükemmel bir hafta sonu olduğunu düşünüyordum. Ne yapmak istersin?”
Yukarıdakilerle ilgili olarak, bir yabancı , mahkeme içinde veya dışında düzenlenen velayet kurallarını sık sık bükebilir veya ihlal edebilir . Kapak tarafında, bir yabancılaştırıcı ayrıca bir velayet sözleşmesinden taviz vermeyi reddedebilir. Örneğin, annenin doğum günü, velayet babanın elinde olduğu ve babanın yabancılaştırıcı olduğu bir güne denk gelirse, anne sorduğunda çocuğun annesinin doğum günü yemeğine gitmesine izin vermeyi kesinlikle reddedebilir.
Gizlilik yaygınlaşabilir. Bunun birkaç yolu vardır: Yabancılaştırıcı tıbbi kayıtları, karneleri, çocuğun arkadaşları hakkında bilgileri ve daha fazlasını gizli tutabilir. Bu, çocuğu diğer ebeveynden uzaklaştırabilir çünkü kabul edelim – eğer bir ebeveyn tüm arkadaşlarınızı, beğenilerinizi ve aktivitelerinizi biliyorsa, konuşmak isteyeceğiniz ebeveyn odur.
Ve gizlilikle ilgili olarak, dedikodu yaygın hale gelebilir. Yabancılaştırıcı, çocuğa yabancılaşmış ebeveynin kişisel hayatı ve daha fazlasını sorabilir. Bu daha sonra dedikodu konusu olabilir. Oh, babanın yeni bir kız arkadaşı mı var? Nasıl biri? Ne kadar süreceğini merak ediyorum. Anaokulundayken dört kız arkadaşı vardı ve biz hala evliydik, biliyorsun.
Çocuğun diğer ebeveynle ilişkisi söz konusu olduğunda yabancılaştırıcı kontrolcü olabilir. Örneğin, yabancılaştırıcı tüm telefon görüşmelerini, metin mesajlarını veya etkileşimleri izlemeye çalışabilir.
Yabancılaştırıcı, diğer ebeveyni aktif olarak yeni bir partnerle karşılaştırabilir. Bu, çocuğun üvey annesinin onları annesinden daha çok sevdiğini duyması şeklinde olabilir. Bir çocuğa üvey ebeveynlerinin onları evlat edineceği ve onlara yeni bir soyadı vereceği bile söylenebilir.
Bunlar, ebeveyn yabancılaşmasının alabileceği biçimlerden sadece birkaçı. Kötüye kullanımı sürdürmek, gizlemek veya pekiştirmek için de kullanılabilir. Bu, suç iddialarını içerebilecek ciddi bir durumdur.

Yabancılaştırmayı annenin mi babanın mı yaptığına göre farklı biçimler olabilir, yabancılaşma muhtemelen her iki ebeveyn için de eşit derecede muhtemeldir.

 

Yine de, birçok yerde, uzun süredir devam eden toplumsal normlar nedeniyle (diğer şeylerin yanı sıra), varsayılan olarak daha fazla velayeti alan kişi (diğer her şey eşit olduğunda) annedir. Bu, anneyi, babayı kendinden uzaklaştırmanın daha kolay olabileceği bir konuma sokar .

Öte yandan uzun süredir devam eden toplumsal normlar, beklentiler, ücret boşlukları ve daha fazlası nedeniyle  baba , velayet savaşlarında yasal ücretler söz konusu olduğunda ve çocukları hediyeler veya hediyelerle cezbetme konusunda anneyi kendinden uzaklaştırmak için daha fazla kaynağa sahip olabilir .

Ancak, bunun mutlaka böyle olduğunu söylemiyoruz. Sadece durumların karışması ve çocukların maalesef istem dışı ebevynsel saldırılara maruz kalması çok ciddi durumlara neden olmadan önce farkedilip  önüne geçmekte fayda var. kendi başınıza bu durumlara engel olamıyorsanız gerekli merkez veya uzmanlardan da destek almayı düşünebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir