Kişiliğiniz Evliliğinizi Nasıl Değiştirir?

evlilik

 

Evli çiftlerin yıllar içinde birbirine daha çok benzediği genellikle dile getirilen bir durumdur. Peki evlilik gerçekten kişiliğinizi/sizi değiştirebilir mi?

Psikologlar, kişiliğin doğuştan genlerimiz tarafından mı yoksa çocukluktaki deneyimlerle mi şekillendiği konusunda bölünmüş durumda ve çoğu kişi bunun muhtemelen hem doğuştan gelen hem de sonradan edinilen bir durum olduğuna inanıyor. Ancak yetişkinliğe gelindiğinde kişilik genellikle oluşur ve sonrasında büyük ölçüde değişmez. Yine de, bazı araştırmalar, önemli yaşanılan olayların kişiliği belirli yönlerde etkileyebileceğini göstermiştir: Örneğin, çocukluğunda baba sevgisi görmeyen içe kapanık bir erkek çocuğunun, baba olduğunda eksikliklerini hissettiği duygularını çocuğunda giderirken aktif bir dışa dönüklük gösterebilmesi gibi.

Evlilik, çiftlerin hayatındaki en önemli olaylardan biridir. Evli çiftler günlük olarak geçinmenin yollarını bulmak zorunda olduklarından, birbirlerine ve hayata uyum sağladıkça kişiliklerinde değişiklikler yaşamaları şaşırtıcı değildir.

evlilik1
evlilik1

 

En yaygın olarak kabul edilen 5 Büyük kişilik teorisi, yaygın olarak bilinir. Bu teori bize beş temel kişilik boyutu olduğunu öne sürer.

 

  1. Açıklık; Yeni deneyimlere ne kadar açıksınız? Açıklık konusunda istekli ve yüksek iseniz, yeni şeyler denemeyi seviyorsunuzdur. Açıklığınız düşükse veya cesur değil iseniz, bildiğiniz ile daha rahat olursunuz.

 

  1. Sorumluluk; Ne kadar güvenilir ve düzenlisiniz? Sorumluluk duygunuz yüksekse, dakik olmayı ve yaşam ve çalışma alanlarınızı düzenli tutmayı seviyorsunuzdur. Sorumluluk duygunuz düşükse, teslim tarihleri ​​konusunda gergin olmaz ve dağınık ortamlarda rahatsız olmazsınız.

 

  1. Dışa dönüklük; Ne kadar dışa dönüksünüz? Dışadönüklüğünüz aşırıysa, birçok farklı insanla sosyalleşmeyi seviyorsunuzdur. Dışadönüklüğünüz düşükse (yani içe dönükseniz), kendinize zaman ayırmayı kendinizle kalmayı daha çok seviyorsunuzdur.

 

  1. Uyumluluk; Diğer insanlarla ne kadar iyi anlaşıyorsunuz? Uyumluluk düzeyiniz fazla ise, herkesin yaptığını yaparken rahat ve mutlusunuzdur. Anlayışsızsanız, diğerlerine uyum sağlayamaz her şeyi istediğiniz gibi yaparsınız.

 

  1. Duygusal Denge; Ne kadar kararlısınız? Duygusal Dengeniz çok değişkenlik gösteriyor ve kararsızsanız büyük ruh hali değişimleri yaşarsınız ve oldukça huysuz olabilirsiniz. Karar vermekte çok güçlük çekmiyorsanız, ruh haliniz nispeten sabittir ve hayatınızı dengeli bir şekilde yaşarsınız.

 

Yapılan araştırmalarda uzmanlar 18 aylık bir evlilik sonrası değerlendirmelerinde, eşler arasındaki kişilik durumlarında aşağıdaki eğilimleri buldular:

 

– Açıklık; Eşlerin birbirlerine çok açık olamadıklarını, bu kişilik tahlilin oldukça düşük olduğunu gösterdi. Bu değişiklik, evlilik rutinlerini kabullenmiş olduklarının göstergesi olarak kabul edilebilir.

– Sorumluluk; Kocalar önemli ölçüde artarken, eşler aynı kaldı. Uzmanlar, kadınların erkeklerden daha sorumlu olma eğiliminde olduklarını ve bu çalışmadaki karı kocalar için durumun böyle olduğunu kaydetti. Erkeklerde sorumluluğun artması evlilikte güvenilir ve sorumlu olmanın önemini öğrenmelerini yansıtıyor.

– Dışadönüklük; Kocaların evliliğin ilk senelerinde içe dönük bir hal aldıkları gözlemlenmiştir.

– Uyumluluk; Genel olarak, kadınların erkeklerden daha uyumlu olduğu gözlemlenmiştir. Bu tespit eşlerin evliliğin ilk yıllarında kendilerini daha fazla öne çıkarmayı öğrendiklerini göstermektedir.

– Duygusal Denge; Eşler arasında, kadınların daha çok gelişme gösterdiği gözlemlendi. Evliliklerde eşlerin duygusal istikrarının olumlu bir etkisi olduğunu tahmin etmek çok zor değil.

Çalışma boyunca eşler için evlilik doyumunun düşmesi şaşırtıcı değildir. Uzmanlar, eşlerde ki belirli kişilik özelliklerinin, evliliklerde ne kadar etkilediğini ve evliliğe olan doyumu düşürdüğünü saptadılar.

 

Yapılan araştırmalardan da anlayabildiğimiz gibi her birimizin kendine has kişilik durumlarının evlilikleri hatta hayatımızın her alanında akışımızı yönlendirdiğidir. Başa çıkamayacağınızı ya da hayatınızın yönünü istem dışı değiştirdiğini, kararlarınızı etkilediğini düşünüyorsanız biz bunun için buradayız. Size destek vermek , yardımcı olmak için DNA Danışmanlık olarak uzman kadromuzla hizmetinizdeyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir